Muzeum
logo Krzemionki
muzeum muzeum muzeum

Zamów subskrypcję!

NEWSLETTER

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza wszystkich swoich sympatyków i zwiedzających do odwiedzenia naszych stron na Facebooku. Znajdą tam Państwo aktualności, komentarze, opinie i ciekawostki z życia muzeum. Razem z nami możecie tworzyć ten profil, do czego serdecznie zapraszamy. Wystarczy kliknąć LUBIĘ TO!

facebookfacebookfacebookfacebook

AKTUALNOŚCI

powrót

 

Konserwacja mebli zakończona

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zakończyło realizację zadania „Konserwacja mebli ze zbiorów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim”.

         W ramach projektu przeprowadzono gruntowną renowację 9 obiektów z Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego: 8-częściowego kompletu mebli salonikowych w stylu Ludwika XVI oraz kanapy w stylu biedermeieru wiedeńskiego.

         Podczas prac konserwatorskich nie obyło się bez niespodzianek. Garnitur mebli, składający się z sofy, dwóch foteli typu berżera, czterech krzeseł tapicerowanych i okrągłego stolika, po bliższej analizie i porównaniu detalu dekoracyjnego okazał się kompilacją elementów różnych zestawów, które ujednolicono prawdopodobnie na potrzeby sprzedaży. Kanapa, której styl określano biedermeierem wiedeńskim to prawdopodobnie mebel w stylu Ludwika Filipa.

         Stan zachowania mebli był zły, na co w zasadniczy sposób miała wpływ ich funkcja użytkowa. Konstrukcja nie była stabilna, występowało wiele uszkodzeń mechanicznych zarówno partii dekoracyjnych, jak i konstrukcyjnych. Głównym celem prac było powstrzymanie procesów niszczenia oraz przywrócenie zabytkom walorów estetycznych, historycznych oraz ekspozycyjnych, przy jednoczesnym poszanowaniu substancji oryginalnej.

         Dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim, te niezwykłe meble będą cieszyć oko przez kolejne stulecia. Meble, które zostały poddane renowacji, będą stanowiły element wystawy stałej w remontowanym obecnie Pałacu Wielopolskich w Częstocicach.

Film podsumowujący realizację projektu dostępny jest na stroniehttps://youtu.be/ZMJj3BQC5OU.
 Odwiedzający siedzibę instytucji będą mogli także zobaczyć plansze prezentujące stan obiektów przed i po konserwacji.

Zadanie „Konserwacja mebli ze zbiorów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

 

Partnerzy

 

realizacja: dwarazy.com