Muzeum
logo Krzemionki

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Zamów subskrypcję!

NEWSLETTER

WIRTUALNY SPACER

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ZOBACZ WIĘCEJ PANORAM

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza wszystkich swoich sympatyków i zwiedzających do odwiedzenia naszych stron na Facebooku. Znajdą tam Państwo aktualności, komentarze, opinie i ciekawostki z życia muzeum. Razem z nami możecie tworzyć ten profil, do czego serdecznie zapraszamy. Wystarczy kliknąć LUBIĘ TO!

facebookfacebookfacebookfacebook

EDUKACJA

Obrzędowość Wielkiej Nocy - zajęcia

Muzeum Historyczno-Archeologiczne zaprasza na zajęcia edukacyjne związane z obrzędowością Świąt Wielkanocnych. Zajęcia skierowane do grup zorganizowanych (przedszkola, szkoły podstawowe).

Przygotowaliśmy dwa tematy zajęć, połączonych z warsztatami plastycznymi:

WIELKANOCNE ABC
„NIE JA BIJĘ, PALMA BIJE…"...

Wielkanocne rękodzieło w Muzeum - SOBOTA W MUZEUM

W sobotę 14 marca o godz. 11:00 Muzeum Historyczno-Archeologiczne (Pałac Wielopolskich), zaprasza na warsztaty etnograficzno-artystyczne w cyklu Sobota w Muzeum.


Na warsztatach, pod okiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Magoni, uczestnicy poznają technikę tworzenia pięknych i kolorowych kwiatów z bibuły...

 

Warsztaty Malowana lala

Warsztaty "Malowana lala" towarzyszą wystawie czasowej "Lalki polskie, lalki świata" ze zbiorów Fundacji "Cepelia" Polska sztuka i Rękodzieło.
W ramach zajęć edukacyjnych dzieci poznają polskie stroje regionalne oraz ciekawostki na ich temat.
Inspirując się wystawą, uczestnicy zajęć samodzielnie pomalują drewnianą figurkę lalki w wybrany przez siebie sposób...
 

Sobota w Muzeum - warsztaty poświęcone instrumentom

17 maja o godzinie 11:00 Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza dzieci wraz z opiekunami na kolejne spotkanie z cyklu Sobota w Muzeum.
Tym razem zapraszamy na warsztaty plastyczne towarzyszące wystawie czasowej - Instrumenty Romana Krysta...
 

Warsztaty piernikarskie w Muzeum

Jak się robi pierniki? Najpierw przygotujemy ciasto z dodatkiem wielu pachnących przypraw, miodu
i mąki. Potem musimy je wyrobić, tak długo, aż będzie miękkie. Następnie upchamy je w oryginalnych formach: z wiatrakiem, statkiem, karocą, z sylwetką strojnych kawalerów i dam oraz popularnych katarzynek. Tak przygotowane pierniki trafią do piekarnika, a kiedy będą się piekły, dzieci zwiedzą wystawę Świat toruńskiego piernika, na której poznają historię tego smakowitego ciastka.

SKOROWIDZ EDUKACYJNY

Spotkania muzealne wzbogacają wiedzę najmłodszych i uzupełniają program nauczania uczniów. Muzeum to nie tylko miejsce zbiorów eksponatów. To miejsce w którym w prosty sposób możemy się cofnąć w przeszłość. Zabytki to punk wyjścia- dzięki nim docieramy do takich pojęć jak historia, sztuka, tradycja, region...

 

 

EkoChoinka

SOBOTA W MUZEUM - CYKL SPOTKAŃ W MUZEUM

Cykl Sobota w Muzeum skierowany jest do osób indywidualnych, dzieci wraz z opiekunami.
Każde spotkanie poświęcone jest innemu tematowi. Mogą to być warsztaty okolicznościowe, związane z określonym świętem czy dniem, jak również zajęcia towarzyszące wystawom czasowym i stałym, prezentowanym w naszym Muzeum.
Celem spotkań jest zachęcenie najmłodszych do odwiedzania muzeum, a także rodzinnego i ciekawego sposobu spędzania sobotniego przedpołudnia.
Uczestnikom zapewniamy materiały potrzebne do zajęć, a gotowe prace dzieci zabierają do domu.

 

MUZEALNE SPOTKANIA Z HISTORIĄ I SZTUKĄ - CYKL ZAJĘĆ

ŚWIĘTOKRZYSKIE LEGENDY
Podczas zajęć uczestnicy poznają najciekawsze świętokrzyskie legendy - opowiadanie i czytanie, wzbogacone pokazem multimedialnym. Zajęcia kończą się zajęciami plastycznymi - rysunek ilustrujący jedną z legend, wykonany techniką mieszaną.

PRZEDSZKOLNE I SZKOLNE SPOTKANIA MUZEALNE - CYKL ZAJĘĆ

W POSZUKIWANIU MINIONEGO CZASU - WIZYTA W MUZEUM                 
Celem lekcji jest zapoznanie uczestników z tajnikami pracy muzeum. Dowiedzą się, czym jest muzeum, w jakim celu chroni i gromadzi zabytki. Odpowiemy na pytanie - kto pracuje w muzeum? Kustosz i inwentaryzator - jakie są ich zadania w muzeum? Skąd się biorą eksponaty muzealne i jak przygotowywana jest wystawa.
Lekcja w oparciu o wystawę stałą w muzeum.  Na zajęcia dzieci przynoszą swoje „cenne” przedmioty np. małe zabawki, książeczki, zdjęcia, dyplomy itp., z których zrobią wystawę i opowiedzą o swoich „eksponatach”.

OKOLICZNOŚCIOWE SPOTKANIA MUZEALNE

Zajęcia tematyczne związane z obchodzonymi świętami np. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Andrzejki, Zaduszki, Mikołajki itp. Cykl realizuje również zajęcia związane z tematyką wystaw czasowych, prezentowanych w naszym muzeum.

 


 

Partnerzy

 

realizacja: dwarazy.com