Tadeusz Maj
Fot. H. Skrucha, 1970 r., ze zbiorów MHA
2 stycznia 1945 roku przyszedł na świat Tadeusz Maj, artysta i pedagog całe życie związany z Ostrowcem Świętokrzyskim i ziemią świętokrzyską.
Po ukończeniu studiów z zakresu historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1969 roku powrócił do rodzinnego miasta i został nauczycielem wychowania plastycznego. Następnie pracował jako wizytator tego przedmiotu. W 1976 roku został dyrektorem Zakładowego Domu Kultury. Z jego inicjatywy powstał tu klub „Galeria” i doroczny festiwal sztuki teatralnej pod chwytliwą wówczas nazwą „Hutnicze Prezentacje Teatralne”. Współtworzył skupiającą ostrowieckich twórców „Grupę 10”. W jej ramach debiutował jako malarz i grafik w naszej instytucji, wówczas noszącej nazwę Muzeum Regionalne. Ciekawą, choć mało znaną częścią jego twórczości było projektowanie graficzne, tworzenie dekoracji wnętrz budynków publicznych i malowideł wielkoformatowych. Jedyny zachowany do dziś mural zewnętrzy jego autorstwa znajduje się na Szkole Muzycznej przy ul. Iłżeckiej.
W 1979 roku został dyrektorem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach, które w krótkim czasie zreformował. Pod nową nazwą – Państwowe Szkoły Sztuk Plastycznych – placówka stała się największą w Polsce średnią szkołą plastyczną pod względem liczby specjalizacji, uczniów, nauczycieli i bazy lokalowej. W 1995 roku został pierwszym kustoszem galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu, którą w krótkim czasie uczynił miejscem znakomitych ekspozycji. Był pomysłodawcą Jesiennego Salonu Plastyki.
W tym czasie tworzył ekspozycje, w których malarstwo łączył z elementami scenograficznymi – światłem, dźwiękiem. Te poszukiwania zaowocowały stworzeniem w 1996 roku w Kielcach eksperymentalnego Teatru „Ecce Homo”. Był artystą, który w sposób niezwykle sugestywny i śmiały podejmował tematy katastroficzne i eschatologiczne.
Zmarł 1 listopada 1997 roku i pochowany został w alei zasłużonych cmentarza komunalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Opracowanie: Wojtek Mazan