![](https://muzeumostrowiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/palac.jpg)
O oddziale
Dowiedz się więcej![](https://muzeumostrowiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/palac-park.jpg)
Park pałacowy
Dowiedz się więcej![](https://muzeumostrowiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/palac-zbiory.jpg)
Zbiory
Dowiedz się więcej![Pałac Wielopolskich w Częstocicach](https://muzeumostrowiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/palac-edukacja.jpg)
Edukacja
Dowiedz się więcejDla zwiedzających
Zabytek miesiąca
![](https://muzeumostrowiec.pl/wp-content/uploads/2024/12/3-1-e1735287824311-1024x597.jpg)
Kominiarskie życzenia noworoczne na 1917 rok
Już za chwilę rozpoczniemy Nowy Rok. Jaki on będzie? Tego nikt z nas nie wie. A to, czym nas zaskoczy i co nam przyniesie, dowiemy się dopiero gdy upłynie kolejne 365 dni. Ale jednego jesteśmy pewni – wedle tradycji możemy złożyć życzenia noworoczne.
Taki zwyczaj mieli kominiarze, którzy takowe życzenia składali, a ich wizyta była bardzo mile widziana. Dlaczego? Otóż od dawna kominiarzy darzono dużym zaufaniem i szacunkiem, im powierzano bezpieczeństwo domów, a ich pracę uważano za wielce pożyteczną. Oprócz tych praktycznych walorów ceniono również inne, duchowe aspekty kontaktu z nimi. Wiele osób i dziś, tak jak przed laty wierzy, że przynoszą oni szczęście. Przekonanie, że posiadają magiczną moc zrodziło się dawno temu, kiedy miasta i wsie były zazwyczaj w drewnianej zabudowie, która z łatwością ulegała pożarom, często właśnie od palących się sadz. Lecz gdy przychodził kominiarz i czynił swoje „czary” w kominie wyganiając złe moce, był on dla ludzi tym, który zapewniał spokój i bezpieczeństwo. Już samo spotkanie z kominiarzem uważano za dobrą wróżbę, a dodatkowo złożone życzenia były gwarancją przepędzenia złych duchów. W okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku domy i ich mieszkańców odwiedzał sam mistrz lub kominiarscy czeladnicy, którzy w zamian za noworoczne pozdrowienia otrzymywali datki pieniężne lub spożywcze. Życzenia były początkowo pisane ręcznie, ozdobione dekoracyjnymi rysunkami, a w późniejszym okresie drukowane.
Prezentowany kalendarz ze zbiorów naszego Muzeum związany jest z osobą ostrowieckiego kominiarza Józefa Malanowskiego, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Nosi on datę 1917, ale został przygotowany i drukowany na rok 1912, o czym świadczy załączone miesięczne kalendarium i jednodniowe różnice w świątecznych dniach. Częstą praktyką było bowiem, że druki z poprzednich lat uzupełniano nową datą oraz nazwiskiem mistrza kominiarskiego. Na druku widzimy dwóch kominiarzy w roboczych kombinezonach ze sprzętem na ramionach, na kominie budynku przedstawiono natomiast kominiarza podczas pracy. Na dole, w ozdobnym kartuszu zaprezentowano scenę ratowania przez kominiarza matki z dzieckiem z płonącego domu. W prawym górnym rogu umieszczono tarczę, w której ujęto półpostać kominiarza w stroju roboczym, z gracami na ramionach, które służyły do wybierania sadzy, a przed nim dwie dłonie w uścisku. Całość dopełnia krajobraz zimowego miasteczka z figurą św. Floriana. Wizerunek tego patrona kominiarzy był stale powtarzającym się elementem graficznym. Życzenia zostały wydrukowane w zakładzie artystyczno-litograficznym W. Krzepowskiego w Krakowie. Zwrot „Od J. Malanowskiego” został najprawdopodobniej dodrukowany już w Ostrowcu.
„Zatem przy Nowym Roku, zacni Gospodarze, przyjmijcie życzenia, które niosą kominiarze. Niech wam Bóg daje zdrowie, szczęście i intraty, a ogień niech omija pałace i chaty”. Bo szczęście owszem się zdarza, wystarczy mieć guzik i spotkać … kominiarza.
Szczęśliwego Nowego Roku!
Opr.: A. Barańska
![](https://muzeumostrowiec.pl/wp-content/uploads/2024/12/1-1-666x1024.jpg)
![](https://muzeumostrowiec.pl/wp-content/uploads/2024/12/2-1-809x1024.jpg)
![](https://muzeumostrowiec.pl/wp-content/uploads/2024/12/3-2-1024x941.jpg)
Aktualności
![](https://muzeumostrowiec.pl/wp-content/uploads/2025/01/ferie-w-muzeum-baner-1-500x300.jpg)
Ferie w muzeum 2025
Wszystkie dzieci i młodzież spędzające ferie w naszym regionie zapraszamy na zajęcia organizowane w oddziałach Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. […]
Czytaj dalej »![](https://muzeumostrowiec.pl/wp-content/uploads/2025/01/Rydet_960x540-500x300.jpg)
ZOFIA RYDET. Zapis socjologiczny || Wernisaż w Pałacu Wielopolskich
Cykl fotograficzny „Zapis socjologiczny” to gigantyczny portret rodziny ludzkiej we wnętrzu. Składa się z kilkunastu tysięcy zdjęć wykonanych przez wybitną fotografkę Zofię Rydet w ponad stu polskich wsiach i miastach między 1978 a 1990 rokiem.
Czytaj dalej »![](https://muzeumostrowiec.pl/wp-content/uploads/2024/12/podsumowanie-baner-www-500x300.jpg)
Rok 2024 w MHA
Zapraszamy na podsumowanie roku 2024 w Muzeum Historyczno-Archeologicznym, który był dla naszego muzeum czasem pełnym spotkań z dziedzictwem kulturowym podczas wydarzeń plenerowych i popularnonaukowych, wystaw i warsztatów.
Czytaj dalej »