W Sudole k. Ostrowca Świętokrzyskiego znajduje się niezwykłe miejsce – Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki. W okresie neolitu i we wczesnej epoce brązu działały tu kopalnie krzemienia pasiastego.
Architektura pradziejowych wyrobisk i krajobraz na powierzchni stanowią bezcenne świadectwo wiedzy i możliwości technicznych ludzi epoki kamienia. Nie bez powodu ten wyjątkowy relikt przeszłości został uznany w 1994 roku za Pomnik Historii. Krzemionki, wraz z polami górniczymi Borownia i Korycizna oraz prehistoryczną osadą górniczą na wzgórzu Gawroniec w Ćmielowie, tworzącymi wspólnie Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego, zostały wpisane w 2019 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Trasa turystyczna w Krzemionkach liczy ok. 1,5 km długości i prezentuje unikatowy krajobraz pokopalniany sprzed ponad 5000 lat. Najciekawszą część trasy stanowi jej kilkusetmetrowy fragment poprowadzony pod ziemią. Umożliwia obejrzenie świetnie zachowanych pradziejowych wyrobisk górniczych. Odwiedzając krzemionkowskie kopalnie, masz niepowtarzalną okazję zobaczyć miejsca niewiele zmienione od czasu, gdy przed kilku tysiącami lat wydobywano z nich krzemienne konkrecje. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym takim obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności!
W Krzemionkach można zwiedzić także wystawy muzealne i rekonstrukcję pradziejowej osady. Multimedialna wystawa „Władcy krzemienia” przedstawia funkcjonowanie neolitycznych kopalń i czasy, w których żyli i pracowali ich twórcy.
Na obszarze Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki znajduje się też rezerwat przyrodniczy „Krzemionki Opatowskie”. Występuje tu 39 gatunków roślin rzadkich i chronionych. Teren ten jest też ostoją wielu gatunków zwierząt.