• To wydarzenie minęło.

Ceramika ludowa i szlachetna z Ostrowca i okolic || wernisaż

13 października g.16:00 - 17:00

Najnowsza wystawa czasowa w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach poświęcona jest szeroko pojętej wytwórczości ceramicznej regionu. Obfitość występowania surowców mineralnych do produkcji ceramiki oraz lokalne, bogate tradycje garncarskie stały się pretekstem do stworzenia ekspozycji dedykowanej tej jednej z najstarszych profesji.

Na wystawie wyeksponowanych zostanie blisko 300 obiektów, reprezentujących zarówno ceramikę szlachetną, jak i rzemieślnicze garncarstwo ludowe. Będą to głównie naczynia i figurki, ale też XIX-wieczne ceramiczne fajki i gipsowe formy czy przykłady garncarstwa pradziejowego. Przestrzeń uzupełnią zdjęcia Aleksandra Salija z cyklu „Ostrowieccy garncarze. Rodzina Górczyńskich oraz fotografie przedstawiające garncarzy z Ostrowca i okolic wykonane przez Stanisława Sudnika.

WSTĘP WOLNY

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Regionalnego w Iłży oraz kolekcji prywatnych.

Kurator wystawy: Barbara Dzioba

Data: