Ukraina przed wiekami. Otwarcie wystawy w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach

Dr hab. Jacek Górski, Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz dr Andrzej Przychodni, Dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim zapraszają na otwarcie wystawy pt. „Ukraina przed wiekami” ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

27 listopada (niedziela) 2022 r.
godz. 16.00

WSTĘP WOLNY

Pałac Wielopolskich w Częstocicach – oddział Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim (ul. Świętokrzyska 37).

Wystawa przygotowana według pomysłu Radosława Liwocha przedstawia zabytki odkryte na ziemiach współczesnej Ukrainy gromadzone przez krakowskie muzeum od połowy XIX w. do II wojny światowej.

***

Na „Ukrainie przed wiekami” wystawione są dzieła ręki ludzkiej z okresu obejmującego sześć tysiącleci – od zaskakujących urodą zabytków protocywilizacji trypolskiej i neolitycznego oręża kamiennego, przez ozdoby i broń z epoki brązu, antyczną ceramikę z Pantikapajonu, przedmioty należące niegdyś do Scytów, Sarmatów, Gotów i Połowców oraz bogactwo wytworów kultury staroruskiej, po pamiątki późnośredniowieczne i nowożytne. Ekspozycję dopełniają niemal artystyczne ilustracje z dziewiętnastowiecznych publikacji archeologicznych oraz krótkie teksty wzbogacone cytatami obficie zaczerpniętymi z dzieł dawnych autorów: Herodota, Jordanesa, Nestora i innych.

Wystawa mnogością zabytków nawiązuje do upodobań sprzed stulecia, kiedy ekspozycje dalekie były od minimalizmu. Swym niemal monochromatyzmem przywodzi na myśl wiekowe fotografie. Pokazując na sposób retro „konkrety” z przeszłości powinna dać oddech od wszechogarniającej mody na wirtualizację. Przypomina o ludziach, którzy już odeszli, ale przyczynili się do poszerzenia wiedzy o pradziejach i średniowieczu ziem nad Dniestrem i Dnieprem, współtworząc archeologię Ukrainy. Zaznajamia nas z różnorodnością i bogactwem kulturowym wielkiego sąsiada Polski, z którego obywatelami od lat spotykamy się codziennie w przestrzeni publicznej, w miejscach pracy, a coraz częściej także w życiu prywatnym.

Radosław Liwoch
Muzeum Archeologiczne w Krakowie

To top