Oko w oko z rzymskim legionistą – sobota w muzeum

Kolejna „Sobota w muzeum” w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach to spotkanie z rzymskim legionistą!  Zajęcia rozpocznie pokaz uzbrojenia i wyposażenia rzymskiego żołnierza. Uczestnicy poznają też grę o nazwie ROTA, czyli koło. Warsztaty polegać będą na wykonaniu zestawu do gry w formie popularnej w antyku skórzanej sakiewki, w wybranej kolorystyce. Była to swego czasu bardzo popularna forma rozrywki. Jej zasady przypominają dzisiejszą grę w kółko i krzyżyk. Grali w nią wszyscy – czy to stojąc w kolejce do łaźni, czy – będąc żołnierzem – w czasie pełnionej warty, czy też dla zabicia czasu w tawernie. Współcześnie, spacerując po Rzymie lub zwiedzając Pompeje można odnaleźć wykute w kamiennych chodnikach plansze do gry w koło. Dodatkowo, podczas zajęć będzie możliwość zakupienia rzymskich glinianych lampek oliwnych, innych wyrobów rękodzielniczych, a także wybicia antycznych monet.

Zajęcia odbędą się 29 kwietnia (sobota) o godz. 11:00 w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach (ul. Świętokrzyska 37, Ostrowiec Świętokrzyski). Koszt: 15 zł/osoba. Zapisy potrwają do piątku 28 kwietnia pod nr telefonu 41 265 36 51, kom. 669 970 489 lub mailowo: sekretariat@muzeumostrowiec.pl.