Relacja z otwarcia wystawy „Neon Omnis Moriar” w Pałacu Wielopolskich

Wczorajszego popołudnia (24 września 2023 r.) w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach odbyło się długo wyczekiwane, uroczyste otwarcie wystawy „Neon Omnis Moriar. Historia ostrowieckich neonów”. W tym szczególnym dniu towarzyszyło nam wielu znamienitych gości, których powitał dyrektor muzeum, dr Andrzej Przychodni. Temat ekspozycji stał się dla zwiedzających pretekstem do miłej, sentymentalnej podróży do lat świetności neonów w Ostrowcu. Uczestnicy wernisażu nie szczędzili gratulacji i słów uznania dyrekcji muzeum, kierownictwu Pałacu oraz autorowi i kuratorowi wystawy – Wojtkowi Mazanowi, adiunktowi Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego naszego muzeum.

Materiały prezentowane na wystawie „Neon Omnis Moriar” pochodzą ze zbiorów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Muzeum Neonów w Warszawie, Archiwum Zakładowego Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Archiwum Gazety Ostrowieckiej, ze zbiorów Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, a także z kolekcji prywatnych. Neony znajdujące się w przestrzeni ekspozycji – zrekonstruowany Turek oraz odnowiona litera A z neonu WÓLCZANKA – zostały wykonane w warszawskiej pracowni neonów przez zespół pod kierownictwem Jacka Hanaka.

Organizacja wystawy oraz druk publikacji zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Termin trwania wystawy: 24 września – 10 grudnia 2023 r.

Wystawa została objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, Starosty Ostrowieckiego, Marzeny Dębniak oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Andrzeja Bętkowskiego.

Patronat medialny: TVP Kultura, TVP Kielce, Lokalna.TV, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Gazeta Ostrowiecka, STV.info, Gazeta Wyborcza Kielce, ROT Świętokrzyskie, Radio Rekord.