Pancerni władcy lasów – wystawa przyrodnicza

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Pancerni władcy lasów. Chrząszcze środowisk naturalnych w świecie człowieka”.

Miejsce: Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki, sala wystaw czasowych

oddział Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Sudół 135a, Ostrowiec Świętokrzyski

Czas trwania ekspozycji: 27.10.2023 – 31.12.2023

Chrząszcze to rząd, który liczy około 400 tysięcy gatunków – najwięcej w świecie owadów. W Polsce spotkać można około 8 tysięcy gatunków chrząszczy. W rezerwacie „Krzemionki Opatowskie” w czasie dwóch lat badań stwierdzono niespełna 200 gatunków chrząszczy. Są wśród nich gatunki uznawane za wymierające, związane z lasami pierwotnymi i naturalnymi. Niektóre gatunki już tutaj wymarły. Wiele nadal czeka na odkrycie.

Tereny dzisiejszego rezerwatu przyrody „Krzemionki Opatowskie” podlegają trwającym kilka tysięcy lat zmianom związanym z działalnością przemysłową człowieka. Niektóre z chrząszczy środowisk naturalnych utraciły swoje siedliska, ale „nauczyły się” żyć w zmienionym przez człowieka świecie.

Na wystawie będzie można zobaczyć okazy entomologiczne prezentujące zmienność form, barw, rozmiarów i cech przystosowawczych kilkudziesięciu gatunków chrząszczy. Wyeksponowane zostaną największe i najbardziej efektowne chrząszcze Polski – jelonek rogacz i kozioróg dębosz. Po raz pierwszy zaprezentujemy również selektywny zbiór chrząszczy występujących w rezerwacie „Krzemionki Opatowskie”.

Partner wystawy:
Zbiory Przyrodnicze, Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

To top