Ruch Tektoniczny || Wernisaż wystawy w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach

Skały i wzgórza, kamieniołomy i lasy, stal i ceramika – surowy, a zarazem fascynujący krajobraz i bogactwa naturalne Gór Świętokrzyskich. To one ukształtowały powojenną architekturę regionu. Wystawa „Ruch Tektoniczny” przygotowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki to świetna okazja, by poznać lepiej jeden z najstarszych geologicznie obszarów Europy.

Otwarcie:

niedziela 22 października 2023 r., godz. 16.00
Pałac Wielopolskich w Częstocicach
ul. Świętokrzyska 37, Ostrowiec Świętokrzyski.

🔸 Turyści w województwie świętokrzyskim chętnie odwiedzają miejsca o znaczeniu geologicznym. Region obfituje w bogactwa mineralne – od złóż piaskowców, wapieni oraz rud żelaza, miedzi czy ołowiu po unikatowy krzemień pasiaty. To tutaj odkryto i sklasyfikowano jako najstarsze znane człowiekowi tropy zwierząt lądowych na świecie. Można więc powiedzieć, że wszyscy pochodzimy spod Kielc. Jednak, mało kto wie coś więcej o architekturze regionu.

🔸 Ta wystawa jest dobrą okazją, by poznać to co najciekawsze w świętokrzyskiej architekturze. Od rozpoczętych jeszcze przed II Wojną Światową szpitali i szkół, przez zdobione, socrealistyczne gmachy wznoszone w latach pięćdziesiątych, ogromne osiedla i ekspresjonistyczne konstrukcje późnego modernizmu, powrót do tradycyjnej architektury i historyzmu w latach osiemdziesiątych po współczesne próby czerpania z unikatowych bogactw natury i krajobrazu.

🔸 Bogactwo architektury regionu nie wynika z liczby wybitnych budynków, ze znanych nazwisk projektantów czy ze spuścizny ogromnych założeń urbanistycznych. Tym, co w najciekawsze w historii tutejszej architektury, to jej ciągłość, współistnienie z krajobrazem i wykorzystywanie naturalnych bogactw regionu. Czerpanie z tradycyjnych technik, praca w często skomplikowanym terenie i walory krajobrazowe sprawiły, że architektura regionu wykształciła indywidualne cechy, z których dla współczesnych architektów i architektek płynie wielka lekcja pokory, współpracy i szacunku dla bogactw naturalnych i dla tradycji budowlanych Kielecczyzny.

🔸 Na wystawie zaprezentowane zostaną w dużej mierze nieznane dotąd obiekty oraz ikoniczne budynki, ilustrowane zdjęciami i makietami przygotowanymi przez pracownię ceramiczną Instytutu Dizajnu w Kielcach.

Informacje
Czas trwania:
22.10.2023 – 28.01.2024

Godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wtorek – piątek: 9.00-15.00
weekendy: 10.00-16.00

Wystawie towarzyszy nowa książka z serii Przewodniki – przewodnik „Ruch Tektoniczny”. To pierwsze takie opracowanie na temat świętokrzyskiej architektury. Książka prezentuje architektoniczną różnorodność regionu. Północ, która jest dużo silniej zurbanizowana, jest także bardziej obszernie prezentowana na stronach przewodnika. Znajdziemy w nim dzieła ikoniczne, takie jak na przykład dworzec autobusowy w Kielcach czy huta w Sandomierzu, jednak wśród opisywanych budynków są również te pozbawione cech wybitnych – ale stanowiące ważny zapis momentu dziejowego, w którym powstawały.

📍 Autor publikacji: Kacper Kępiński
📍 Redaktorka prowadząca: Karolina Andrzejewska-Batko

Więcej:
https://niaiu.pl/dzialalnosc/ruch-tektoniczny/ (niaiu.pl)

Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Współorganizator: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim
Kurator naukowy: Prof. dr hab. arch. Bolesław Stelmach
Kurator: Kacper Kępiński
Architektura wystawy: Dominika Janicka, Kacper Kępiński
Identyfikacja wizualna: Katarzyna Nestorowicz
Opracowanie graficzne wystawy: Dariusz Ścisło, Agnieszka Serwicka
Produkcja: Mateusz Włodarek, Anna Boroń
Program towarzyszący: Marta Baranowska, Anna Boroń, Karolina Scheibe-Skorczyk, Magdalena Storożenko-Polak, Wojciech Mazan
Komunikacja: Joanna Krupa, Magdalena Storożenko-Polak, Dominik Witaszczyk, Anna Boroń
Tłumaczenia: Natalia Raczkowska
Realizacja wystawy: TERPLAN
Makiety: Marta Dachowska
Partnerzy: Muzeum Ziemi PAN, Instytut Dizajnu w Kielcach
Podziękowania: Karolina Andrzejewska-Batko, Krzysztof Myśliński, Rafał Zamojski, Marcin Bednarczyk, Wojciech Mazan, Joanna Nowak, Rafał Wolski, Aleksander Salij, Gminna Biblioteka Publiczna w Samsonowie
Konsultacje merytoryczne: Anna Piontek, Michał Loba, Krzysztof Maliszewski, Ewa Nosowska

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To top