Relacja z wernisażu „Uzbrojonego po zęby” w Pałacu Wielopolskich

Wystawa „Uzbrojony po zęby” prezentująca kolekcję militariów naszego muzeum stała się faktem. W niedzielne popołudnie 14 kwietnia 2024 r. oficjalnie otworzyliśmy ekspozycję, a w tym szczególnym momencie towarzyszyło nam grono znamienitych gości, których powitał dyrektor muzeum, dr Andrzej Przychodni oraz kuratorzy wystawy – Łukasz Wójcik i Maciej Jaśkiewicz reprezentujący Dział Historii MHA. Szczególnie miło było nam gościć przedstawicieli Wojsk Obrony Terytorialnej – ppłka Grzegorza Stęplewskiego, plut. Artura Kulibaba oraz kpr. Pawła Ozimkiewicza z 103. Batalionu Lekkiej Piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim, 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Macieja Strąpocia, wnuka Henryka Strąpocia, konstruktora prezentowanego na wystawie „bechowca”.

Podczas wernisażu Łukasz Wójcik wspomniał o identyfikacji graficznej wystawy nawiązującej do jednego z klasycznych filmów o tematyce militarnej, czyli „Full metal jacket” Stanleya Kubricka. Zaznaczył, że nie tylko plakat filmu posłużył jako inspiracja, ale także wiele jego scen, w tym modlitwa wygłaszana przez bohaterów, rekrutów korpusu marynarki, która „zdaje się bardzo dobrze oddawać nasz jakże emocjonalny stosunek do wszelkiego rodzaju broni, tę ambiwalentną mieszaninę fascynacji i strachu”.

To mój karabin.
Jest takich wiele, ale ten jest mój.
Mój karabin to mój najlepszy przyjaciel.
Jest moim życiem.
Muszę nad nim panować tak, jak panuję nad moim życiem.
Beze mnie mój karabin jest niczym.
Ale i ja bez karabinu jestem niczym.
Muszę celnie mierzyć.
Muszę strzelać lepiej niż mój wróg.
Muszę go zastrzelić, nim on zastrzeli mnie.
Tak zrobię.
Przed Bogiem przysięgam.
Mój karabin i ja bronimy ojczyzny.
Razem zwyciężamy wroga.
Bronimy życia.
Tak mi dopomóż Bóg,…
Póki nie będzie już wroga, tylko pokój.
Amen.

Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji i życzymy, aby wszelka broń którą kiedykolwiek będziemy oglądać była dokładnie w takiej postaci jak ta prezentowana w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, czyli bezpiecznie zamknięta w gablotach, nigdy w użyciu.

***

O wystawie:

Ekspozycja prezentuje najciekawsze egzemplarze militariów ze zbiorów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, ukazując nie tylko niezwykłą kreatywność człowieka w zakresie tworzenia narzędzi walki, ale również jego silnie emocjonalny stosunek do broni.

Zakres chronologiczny wystawy rozciąga się od czasów neolitycznych do pierwszej połowy XX wieku, geograficznie obejmując tereny od zachodniej Europy po Indie. Duża część zaprezentowanych egzemplarzy broni powstała w samym Ostrowcu Świętokrzyskim lub w jego najbliższej okolicy. Do nich należą eksponaty pozyskane w trakcie badań archeologicznych, czy też broń wykonana na potrzeby Państwa Podziemnego na terenie Zakładów Ostrowieckich w czasie II wojny światowej.

termin ekspozycji: 14 kwietnia – 30 czerwca 2024

Patronat medialny:

TVP3 Kielce , Lokalna.TV, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Gazeta Ostrowiecka, ROT SWIETOKRZYSKIE, Rekord 100,9 FM – Radio Świętokrzyskie

To top