Na krzemiennym szlaku | EDD 2024

W niedzielę 8 września Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki zaprasza na spotkanie „Na krzemiennym szlaku” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczne hasło – Szlaki. Sieci. Połączenia – przypomina, że nasze dziedzictwo, zarówno materialne, jak i niematerialne, ma nam wiele do powiedzenia o tym, co łączyło społeczności, kraje i kultury. My skupimy się na okresie neolitu i wczesnej epoce brązu oraz naszym skarbie – krzemieniu pasiastym.

Teren zrekonstruowanej osady pradziejowej zamieni się w szlak handlowy. Uczestnicy spotkania (grupy 3-5 osobowe), biorąc udział w grze terenowej, będą mieli okazję dowiedzieć się, jak cenne były różne towary w neolicie. Podstawowym surowcem i jednocześnie przedmiotem wymiany będzie krzemień pasiasty. Na szlaku będą czekać handlarze oferujący różne rodzaje krzemienia, ozdoby czy rośliny uprawne. Przekonamy się, komu uda się pokonać cały szlak handlowy i dokonać najkorzystniejszych transakcji. Na zakończenie zaplanowano ognisko (prowiant we własnym zakresie).

Spotkanie „Na krzemiennym szlaku” rozpocznie się w niedzielę 8 września 2024 r. o godz. 11 w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki. Przewidywany czas trwania: ok. 4 h. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy pod nr 41 260 55 50 lub mailowo na adres sekretariat@krzemionki.info.