Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej 2024

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki zaprasza na Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej. 16, 17 i 18 sierpnia już po raz czwarty wybierzemy się w podróż w czasie. Czekają na Was: pokazy archeologii eksperymentalnej, happeningi, warsztaty edukacyjne i inscenizacje.

Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej to połączenie idei przyświecającej Krzemionkowskim Spotkaniom z Epoką Kamienia z projektem Człowiek i Żelazo w pierwszych wiekach naszej ery realizowanym przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego. Formuła festiwalu służy konfrontacji dorobku ludności zamieszkującej okolice Ostrowca w różnych epokach: kamienia, brązu i żelaza. Podróż w czasie umożliwiają rekonstruktorzy z całej Polski, ale też z zagranicy, m.in. z Czech i Ukrainy. Poza warsztatami i spotkaniami z publicznością w obozach i na poszczególnych stanowiskach rekonstrukcyjnych w programie znajdują się gremialne prezentacje, m.in.: pokaz mody prehistorycznej i antycznej, walk gladiatorskich, rzymskiej rywalizacji sportowej czy symulowanych starć pomiędzy barbarzyńcami a Rzymianami. Na szczególną uwagę zasługują pokazy pracy i spektakularnej rozbiórki pieców służących uzyskiwaniu żelaza oraz obkuwanie dymarskiego żelaza i jego kształtowanie na stanowisku kowalskim. Niezwykle widowiskowy jest również bursztynowy fireshow.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest TUTAJ.

Przybywajcie! – 16, 17 i 18 sierpnia – Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki!

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowy Instytut Muzeów, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Starosta Ostrowiecki.

Patronat medialny: Archeologia Żywa, Lokalna TV, TVP Kielce, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Radio Rekord Świętokrzyskie, Echo Dnia Świętokrzyskie, Gazeta Ostrowiecka, Świętokrzyskie.Travel.

Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. „Plenerowe wydarzenia historyczno-edukacyjne organizowane przez Muzeum Historyczno-Archeologiczne”.