„Ludzie z fabryki porcelany” w Częstocicach. Relacja z wernisażu w Pałacu Wielopolskich

W niedzielne popołudnie Pałac Wielopolskich w Częstocicach ponownie gościł w swoich wnętrzach wielu miłośników ćmielowskiej porcelany. Tym razem w szczególnej odsłonie, ponieważ najnowsza wystawa czasowa pn. „Ludzie z fabryki porcelany” poświęcona jest wszystkim osobom, które na co dzień pracują w Ćmielowie i tworzą słynną porcelanę stołową i nie tylko. Otwarcie wystawy odbyło się z udziałem dyrektora muzeum, dra Andrzeja Przychodniego, kuratorów wystawy, Ewy Klekot i Arkadiusza Szweda oraz miłych gości, wśród których znaleźli się także bohaterowie ekspozycji. Arkadiusz wyznał, że pozostaje pod nieustającym wrażeniem umiejętności, doświadczenia i wiedzy tytułowych „Ludzi z fabryki porcelany” i jako ceramik szczególnie docenia kunszt, z jakim wykonują swoja pracę.

Podczas wernisażu kuratorski duet oprowadził zebranych po ekspozycji, komentując jej zamysł i elementy, w tym przede wszystkim proces powstania serwisu „Ślad człowieka”. To naczynia należące do zestawu Rococo, produkowanego w Ćmielowie od XIX wieku. Zostały wykonane na fabrycznej linii produkcyjnej przez robotników pracujących w rękawiczkach, których palce zanurzono w solach kobaltu. Ślad ludzkiego dotyku pozostawał prawie niewidoczny aż do czasu wypału, gdy kobalt stał się ciemnoniebieski. W ten sposób porcelana zachowała dotyk rąk pracownika, ujawniając rolę „czynnika ludzkiego” w produkcji przemysłowej.

Głównym celem projektu badawczego, którego efektem był opisany serwis, jest krytyczna analiza społecznej konstrukcji relacji człowiek-technologia, systemów wartościowania różnych rodzajów pracy wykonywanej przez ludzi i nie-ludzi oraz wiedzy i umiejętności potrzebnych do jej wykonywania. Ewa Klekot, antropolożka kultury i autorka projektu przyznała, że jego rezultaty przeszły jej najśmielsze oczekiwania. Wystawa prezentująca wyniki tego przedsięwzięcia badawczego budzi duże zainteresowanie, a dzięki pomocy Instytutu Adama Mickiewicza mogła zachwycać nie tylko w Polsce, ale też w wielu instytucjach artystycznych w Europie.

„Ludzie z fabryki porcelany” będą gościć w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach do 5 stycznia 2025 r.

Zapraszamy!

Patronat medialny: TVP3 Kielce, Lokalna.TV, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Gazeta Ostrowiecka, ROT Świętokrzyskie, Radio Rekord.

Porcelana Ćmielów
Powiat Ostrowiecki