Ceramika ludowa i szlachetna z Ostrowca i okolic. Relacja z otwarcia wystawy

W niedzielę 13 października – mimo prawdziwie jesiennej pogody – w licznym gronie spotkaliśmy się w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, by uroczyście otworzyć najnowszą i ostatnią w tym roku wystawę czasową, poświęconą ceramice ludowej i szlachetnej z Ostrowca i okolic.

Podczas wernisażu dyrektor muzeum, dr Andrzej Przychodni oraz kurator wystawy, Barbara Dzioba podziękowali wszystkim za przybycie i wyrazili nadzieję, że ekspozycja spełni oczekiwania publiczności.

Pierwsi odbiorcy upewnili nas, że tak właśnie jest. Lokalne, bogate tradycje garncarskie zostały zilustrowane poprzez blisko 300 obiektów. Na wystawie znalazły się także materiały dotyczące początków wytwórczości ceramicznej sięgających epoki neolitu, charakterystyki ceramiki ludowej i szlachetnej, surowców występujących w regionie, stosowanych technik i narzędzi, wierzeń i obrzędów panujących wśród garncarzy oraz mapa ośrodków garncarskich w Kielecczyźnie. Wyjątkowymi elementami ekspozycji są zdjęcia Aleksandra Salija z cyklu „Ostrowieccy garncarze. Rodzina Górczyńskich” oraz fotografie przedstawiające garncarzy z Ostrowca i okolic wykonane przez Stanisława Sudnika.

Szczególne podziękowania kierujemy do osób oraz instytucji, które były zaangażowane w powstanie ekspozycji i użyczyły w tym celu obiektów ze swoich zbiorów i kolekcji: Muzeum Narodowemu w Kielcach, Muzeum Regionalnemu w Iłży, Łukaszowi Babuli oraz Tomaszowi Wysockiemu.

Zapraszamy do zwiedzania!

Termin ekspozycji: 13 października 2024 – 13 stycznia 2025

Patronat medialny:

TVP3 Kielce, Lokalna.TV, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Gazeta Ostrowiecka, ROT SWIETOKRZYSKIE, Rekord 100,9 FM – Radio Świętokrzyskie.