Badanie rysunków naskalnych w Krzemionkach

Miło jest nam poinformować, że projekt badawczy pt. Więcej światła! Badania rysunków naskalnych, objaśnisk i okopceń w pradziejowych kopalniach krzemienia pasiastego w Krzemionkach, współprzygotowany z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN, został doceniony przez Radę Konsorcjum E-RIHS.pl. Otrzymaliśmy bezpłatny dostęp do infrastruktury badawczej MOLAB/FIXLAB PL!

Badania planowane na przyszły rok będą polegać na wykonaniu dokumentacji pradziejowych rysunków i objaśnisk metodą reflektografii w podczerwieni, co pomoże określić ich pierwotny wygląd, a być może ułatwi też zrozumienie intencji artystycznych twórców. Prahistoryczne graffiti na ociosach podziemnych wyrobisk należą do unikatowych zabytków neolitycznej kultury górniczej nie odkrytych jak dotąd nigdzie poza Krzemionkami. Są one związane z bogatą kulturą duchową ludzi wydobywających krzemień pasiasty. Rysunkom towarzyszą często objaśniska, czyli miejsca czyszczenia łuczyw stanowiących główne źródło światła oraz ślady używania lamp, których paliwem był tłuszcz zwierzęcy. Okopcenia zostaną poddane badaniom z użyciem chromatografii gazowej oraz spektroskopii Ramana. Przebadanie rysunków i okopceń pozwoli również przygotować dedykowany dla nich program konserwacji.

Projekt będzie realizowany pod czujnym okiem naszego kolegi Artura Jedynaka i dr Dagmary H. Werra z Pracowni Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia IAE PAN w Warszawie. Koordynatorem i kierownikiem naukowym będzie dr Ewelina Miśta-Jakubowska z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. O jego przebiegu będziemy Was informować.

tekst: Artur Jedynak
zdjęcia: Dagmara H. Werra, Artur Jedynak

To top