Wszystkie dzieci i młodzież spędzające ferie w naszym regionie zapraszamy na zajęcia organizowane w oddziałach Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Będzie się działo 👇
🌲 MUZEUM ARCHEOLOGICZNE I REZERWAT KRZEMIONKI
I tydzień ferii: 20-25 stycznia, godz. 11.00-14.00
Zapisy:
rezerwacje@krzemionki.info
41 260 55 50 / 669 970 499 / w oddziale
Czas trwania: 3h
Koszt zajęć: 20 zł/każdy dzień
Opłata przy zapisie na cały tydzień (6 dni) – 100 zł (rabat -20 zł)
❄️Co się dzieje zimą w lesie? – poniedziałek 20.01.
Wyprawa do rezerwatu Krzemionki pozwoli przekonać się, że zimą w lesie dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Uczestnicy wezmą udział w leśnym quizie i spróbują rozwikłać nieoczywiste zagadki przygotowane przez matkę naturę. Wcielą się w leśnych detektywów, tropiąc ślady życia w pozornie uśpionym lesie. Elementem zajęć będzie również warsztat plastyczny.
❄️Mamuty i spółka – wtorek 21.01.
Mamut, nosorożec włochaty, prażubr czy smilodon – to wielkie zadziwiające zwierzęta, w których istnienie przed tysiącami lat czasem trudno uwierzyć. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak wyglądali i żyli przedstawiciele plejstoceńskiej megafauny. Wykonają także pamiątkowe podobizny wybranych gatunków.
❄️Przełamujemy lody! – środa 22.01.
Podczas zajęć okraszonych doświadczeniami chemicznymi i fizycznymi uczestnicy dowiedzą się, czym jest lód, jak i z czego powstaje, jak jest przez ludzi wykorzystywany oraz czym była epoka lodowcowa. Dowiedzą się także, czego archeolodzy szukają na topniejącym lodowcu oraz jakie znaczenie dla paleontologów ma wieczna zmarzlina. Uczestnicy spróbują też wydobyć zaklęte w lodzie artefakty.
❄️Wyruszamy na wyprawę – czwartek 23.01.
Uczestnicy wyruszą na profesjonalną wyprawę z najdłużej pracującym w Krzemionkach przewodnikiem. Rozpoczną od przygotowania najpotrzebniejszych rzeczy i spakowania plecaków, przygotowania map i opracowania trasy wyprawy. Podczas wędrówki zaplanowano również biwak, podczas którego będzie można zregenerować siły, przygotować ciepły posiłek i rozgrzewającą herbatę. Przewodnik zdradzi także techniki poruszania się z kijkami trekkingowymi.
❄️Tajemnice krzemieni – piątek 24.01.
Krzemień to cenny minerał, szczególnie ważny dla Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki. Podczas warsztatów będzie można dowiedzieć się co nieco o jego pochodzeniu i sposobie powstawania. Zaprezentowane zostaną różne okazy krzemieni (nie tylko w paski), a także sposoby ich obróbki i wykorzystywania. W części praktycznej uczestnicy spróbują własnoręcznie wydobyć krzemyk, rozkuwając „skałę wapienną”, a także sprawdzić jakie zastosowania mają krzemienne ostrza
❄️Wszyscy do krosien – warsztaty tkackie – sobota 25.01.
Warsztaty tkackie to doskonała okazja, by przyswoić sobie to dawne rzemiosło. Uczestnicy zaznajomią się z historią tkanin i dzianin oraz dowiedzą się, w co ubierali się nasi przodkowie i jak pozyskiwali materiały. Poznają także arkana dziergania na drutach i szydełkowania. Spróbują swoich sił w tym rzemiośle, tworząc barwne makatki na małych ramkach tkackich. Termin warsztatów zbiegnie się z obchodami Dnia Babci i Dnia Dziadka, co może być dobrą okazją do spełnienia czasu w towarzystwie wielopokoleniowym.
🏛 PAŁAC WIELOPOLSKICH W CZĘSTOCICACH
II tydzień ferii: 27 stycznia-1 lutego, godz. 10.00-13.00
Zapisy:
sekretariat@muzeumostrowiec.pl
41 265 36 51 / 669 970 489 / w oddziale
Czas trwania: 3h
Koszt zajęć: 20 zł/każdy dzień
Opłata przy zapisie na cały tydzień (6 dni) – 100 zł (rabat -20 zł)
❄️Specyfika pracy grafika – poniedziałek 27.01.
Kim właściwie jest grafik? Czy w jego pracy konieczny jest komputer? Ferie w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach rozpoczynamy od zajęć poświęconych technikom powielania i aspektom pracy grafika – warsztatowego i komputerowego. Wyjaśnimy, dlaczego dzielimy druk na wklęsły i wypukły oraz na czym polegają najbardziej tajemnicze techniki graficzne, m. in. akwaforta, akwatinta, mezzotint czy linoryt. Spróbujemy sił w monotypii – jednej z technik graficznych dających niezwykle szerokie możliwości, z którą poradzą sobie nawet początkujący uczestnicy.
❄️Forma kolażu – obraz z montażu – wtorek 28.01.
Kolaż to technika artystyczna pozwalająca tworzyć przepiękne prace i otaczać się własnoręcznie stworzoną sztuką. Warsztaty z kolażu pozwolą Wam zrealizować własne pomysły przy użyciu fragmentów zdjęć, pocztówek, wycinków z gazet. Komponowanie kolażu pobudza kreatywność i dzięki wykorzystaniu już istniejących materiałów, ułatwia tworzenie kompozycji i stworzenie palety kolorystycznej dzieła. Dostępność gotowych elementów układanki powoduje również, że na zajęciach możesz wpaść na pomysł, który wcześniej nie miałby jak przyjść Ci do głowy! Kolaż ma długą i fascynującą historię, o której również z przyjemnością Wam opowiemy.
❄️Projekt: Porcelana – środa 29.01.
Kim w fabryce porcelany jest projektant? To on (lub ona) tworzy projekt porcelanowego naczynia. Rysuje swój pomysł na papierze, współcześnie może wykorzystać też program komputerowy. Na tej podstawie powstaje „forma matka” i staje się modelem do produkcji nowej linii porcelanowych naczyń. Chcecie spróbować? Jeśli tak, to wspaniale – zapraszamy! Warsztaty kreatywne z projektowania i ozdabiania naczyń są częścią naszego feryjnego programu zajęć. Zwiedzimy również wystawę stałą i poznamy najpiękniejsze obiekty z naszej muzealnej kolekcji porcelany. Porozmawiamy o historii fabryki w Ćmielowie, jej najważniejszych, najsłynniejszych realizacjach oraz o inspiracjach twórców fasonów i zdobień
❄️Poznajmy się! Zofia Rydet i jej fotografie – czwartek 30.01.
Zofia Rydet to jedna z najwybitniejszych polskich fotografek. Będziemy mieli okazję poznać ją przez pryzmat wystawy fotografii „Zofia Rydet. Zapis socjologiczny”, filmu o życiu artystki i przez poznanie jej niezwykłych cykli fotograficznych. „Zapis socjologiczny” to dzieło dokumentujące przemijający, tradycyjny obraz polskiej wsi. Zofia Rydet miała na to prosty pomysł – fotografowała ludzi we wnętrzach ich domów na tle przedmiotów codziennego użytku. Między 1978 a 1990 rokiem wykonała kilkadziesiąt tysięcy zdjęć w kilkunastu województwach. Dzięki jej fotografiom zabierzemy Was w podróż w czasie do miejsc, które w większości już nie istnieją. Warsztaty poświęcone fotografii pozwolą nam wczuć się w rolę „obserwatora życia”.
❄️Artystyczna menażeria, czyli zwierzęta w sztuce – piątek 31.01.
Od tysiącleci zwierzęta towarzyszą ludziom w codziennym życiu, o ich ogromnym znaczeniu nie trzeba nikogo przekonywać. Były, są i z pewnością nadal będą źródłem inspiracji dla różnych dziedzin sztuki – malarstwa, rzeźby, fotografii, dekoracyjnych tkanin czy literatury. Na warsztatach omówimy ten bogaty temat korzystając z ciekawych przykładów z wybranych epok i nurtów artystycznych. Poruszane zagadnienia dotyczyć będą ich popularności, symboliki, stosowania i sposobów przedstawiania. Warsztaty pozwolą Wam na własną interpretację omawianego tematu w wybranej technice plastycznej. Poszukamy też motywów zwierzęcych w przestrzeniach Pałacu, na wystawach stałych i czasowych oraz na terenie zabytkowego parku.
❄️O drzeworycie – teoria i praktyka – sobota 01.02.
Zakończeniem naszego cyklu warsztatów będzie spotkanie z Tadeuszem Grajpelem, znawcą i pasjonatem dziejów drukarstwa w Polsce. W rodzinnych Końskich (woj. świętokrzyskie) założył autorską Pracownię Badań i Edukacji Historycznej, a podczas niezliczonych warsztatów oraz prelekcji w muzeach i na plenerowych imprezach historycznych dzieli się swoją pasją z dziećmi, młodzieżą szkolną i dorosłymi. W zbiorach prowadzącego znajdują się unikatowe, autorskie reprodukcje drzeworytów ilustrujących wydawane przed wiekami księgi. Podczas warsztatów poznamy historię drzeworytu jako techniki graficznej i przygotujemy własne odbitki drzeworytów. Pan Tadeusz to wytrawny gawędziarz, którego opowieści wciągają bez względu na wiek.
* * *
Ważna informacja!
Przez cały okres ferii zimowych w Polsce (20.01 – 28.02.2025) zachęcamy do korzystania z naszej oferty warsztatowej! Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki oraz Pałac Wielopolskich w Częstocicach zapraszają wszystkie grupy zorganizowane do zapisów na wybrane zajęcia z tegorocznego programu warsztatów:
- Co się dzieje zimą w lesie?
- Mamuty i spółka
- Przełamujemy lody!
- Wyruszamy na wyprawę
- Tajemnice krzemieni
- Wszyscy do krosien – warsztaty tkackie
- Specyfika pracy grafika
- Forma kolażu – obraz z montażu
- Projekt: Porcelana
- Poznajmy się! Zofia Rydet i jej fotografie
- Artystyczna menażeria, czyli zwierzęta w sztuce
Zapisy:
Krzemionki: rezerwacje@krzemionki.info / 41 260 55 50 / 669 970 499 / w oddziale
Pałac Wielopolskich: sekretariat@muzeumostrowiec.pl / 41 265 36 51 / 669 970 489 / w oddziale
Czas trwania: 3h
Koszt zajęć: 20 zł/uczestnik
Prosimy o rezerwacje minimum tydzień przed wybranym terminem. Godzina rozpoczęcia warsztatów będzie ustalana indywidualnie dla każdej z grup.
Do zobaczenia!