Relacja z IV Ostrowieckich Spotkań Historycznych

W piątek 28 marca gościliśmy w Pałacu Wielopolskich wielu zainteresowanych lokalną historią — tą bardziej i mniej znaną. Podczas IV Ostrowieckich Spotkaniach Historycznych przygotowanych przez zespół Pałacu Wielopolskich w Częstocicach poruszyliśmy tematy, które w dużej mierze były zapoczątkowane na łamach naszego fanpage’a. Historie te są nieustannie pogłębiane i uzupełniane, dlatego „Kartki z przeszłości Ostrowca i jego okolic” stają się coraz liczniejsze i treściwsze.

🔵 Anna Boroń przedstawiła koncepcję popularyzacji w działalności ostrowieckiego muzeum oraz podsumowanie dotychczasowych i nadchodzących działań upowszechniających podejmowanych przez Pałac Wielopolskich w Częstocicach, który 11 września 2022 roku powrócił po przerwie na kulturalną mapę miasta.

🔵 Kamil Kaptur zaprezentował i okrasił komentarzem najdawniejsze wizerunki Ostrowca. Wśród nich znalazły się nie tylko malarskie czy rysunkowe ujęcia panoramy miasta zestawione z obecnym widokiem tych miejsc, ale również jego kartograficzna „obecność” na najstarszych mapach naszego regionu.

🔵 Łukasz Wójcik opowiedział o zamku w Podgrodziu w okolicach Ćmielowa – o zachowanych reliktach dawnych murów tej twierdzy, o jej powstaniu, przeznaczeniu i kolejnych właścicielach. Zestawił też informacje ze źródeł historycznych i ich interpretacje z legendą związaną z tym – nadal – tajemniczym zamkiem.

🔵 Wytwórnia ceramiki w Gromadzicach była tematem prelekcji Katarzyny Nachyły. Ta mało znana fajansarnia pozostawiła pamiątki z okresu swojej świetności, a badania jej historii i wytwórstwa prowadzone przez prelegentkę przynoszą efekty i kolejne informacje dotyczące tradycji ceramicznych najbliższego regionu.

🔵 Magdalena Głąb przedstawiła zebranym historię ostrowieckiego lokalu gastronomicznego Amida Palace. Równie ciekawa i niezwykle zaskakująca okazała się opowieść o towarzyszącym jej procesie badawczym i „efekcie domina”, który wywołało pewne przedwojenne zdjęcie… Ciąg dalszy z pewnością nastąpi.

🔵 „Ćmielowski „Służewiec”, czyli o jeździeckich pasjach lokalnego ziemiaństwa” – taki tytuł nosiło wystąpienie Agnieszki Barańskiej. Historia nieistniejącego dziś środowiska jeździeckiego, losy konnego toru wyścigowego w Ćmielowie/Drygulcu oraz zmagań krótko- i długodystansowych (Ćmielów-Warszawa!) okazała się mało lub zupełnie nieznana, a z pewnością warta przypomnienia.

🔵 Zakończeniem sesji była prelekcja Wojtka Mazana pt. „Już i dopiero. Archiwum zakładu fotograficznego Jana Grześkiewicza”. Była to historia odnalezionego przypadkowo zbioru negatywów. Znajdujące się w nim portrety mieszkańców powojennego Ostrowca z czasem, w wyniku mozolnej pracy zaczęły stawać się mniej anonimowe, a wiele ze sportretowanych osób odzyskało imiona i nazwiska.

Wydarzenie było rejestrowane (podziękowania dla Lokalna.TV), wszystkie prelekcje zostaną opublikowane na muzealnym kanale YouTube. Poinformujemy o publikacji za pośrednictwem fanpage’a FB Pałacu Wielopolskich w Częstocicach.

To top