III Ostrowieckie Spotkania Historyczne. Relacja ze spotkania w Pałacu Wielopolskich

III Ostrowieckie Spotkania Historyczne traktujące o Wielkiej Wojnie nad Kamienną są już przeszłością. Gospodarzem wczorajszego wieczoru był Kamil Kaptur, kierownik Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, który powitał w naszym oddziale licznie zebranych gości, w tym Starostę Ostrowieckiego – Agnieszkę Rogalińską, Wiceprezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – Krzysztofa Kowalskiego, Ilonę Frąk-Krzemińską – Dyrektor ds. eksportu Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A., Dorotę Waliszczak – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z uczniami, młodzież z ostrowieckich szkół średnich: Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Władysława Broniewskiego, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Szkoły Mistrzostwa Sportowego i Zespołu Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika. Wśród publiczności znaleźli się także przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej – mjr Tadeusz Banaszek z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z żołnierzami 103. Batalionu Lekkiej Piechoty z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Podczas przemówienia Starosta podkreśliła znaczenie idei Ostrowieckich Spotkań Historycznych w budowaniu tożsamości, pielęgnowaniu lokalności i poznawaniu korzeni kulturowych. Trzecie spotkanie tego cyklu odbyło się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i dotyczyło różnych aspektów I wojny światowej w naszym regionie. W 2024 roku przypada 110. rocznica wybuchu tego konfliktu zbrojnego.

Marek Lis prześledził dla zebranych działania militarne lat 1914-1915, które miały miejsce w okolicach Ostrowca, Marek Wójcicki przybliżył Ostrowiec w latach Wielkiej Wojny, natomiast Waldemar Brociek omówił funkcjonowanie samorządu miejskiego w okresie I wojny światowej.

Kamil Kaptur zaprezentował i opatrzył komentarzem fotografie ze zbiorów naszego muzeum, na których utrwalono Ostrowiec i okolice w czasach Wielkiej Wojny. Dr hab. Marek Florek w swoim wystąpieniu podjął temat archeologicznych śladów I wojny światowej i tzw. Reduty Tarłowskiej. Na zakończenie Dariusz Kaszuba zwrócił naszą uwagę na znaki tożsamości żołnierzy Wielkiej Wojny w oparciu o przygotowaną z tej okazji wystawę ze zbiorów własnych.

Po zakończeniu sesji zaprosiliśmy naszych gości na ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Uzbrojony po zęby. Kolekcja militariów ze zbiorów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim”, którą zakończymy w niedzielę 15 września.

Dziękujemy uczestnikom i prelegentom za miły wieczór pełen arcyciekawej historii!

Fot. Wojtek Mazan, MHA

Patronat medialny: TVP3 Kielce, Lokalna.TV, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Gazeta Ostrowiecka, ROT SWIETOKRZYSKIE, Radio Rekord 106,2 FM oraz 93,4 FM

Powiat Ostrowiecki

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Europejskie Dni Dziedzictwa

To top