W najbliższą sobotę 24 maja o godzinie 11:00 zapraszamy do Pałacu Wielopolskich dzieci, młodzież i całe rodziny na rozgrywki starożytnej gry planszowej zwanej „Młynek”.
Gra należy do najstarszych gier planszowych świata – grano w nią w starożytności i była powszechnie znana w średniowieczu. Dziś również ma swoich miłośników, a my postaramy się zasilić to grono i odświeżyć znajomość zasad tej „archeo-planszówki”.
Kamień z wyrytą planszą do „Młynka” jest częścią najnowszej wystawy w Pałacu Wielopolskich pn. „Arcem hereditariam. Dzieje zamku w Ćmielowie”. W trakcie zajęć zwiedzimy ekspozycję, na której znajduje się plansza odnaleziona w trakcie badań archeologicznych przeprowadzonych na wyspie zamkowej. Kamienna tablica do gry mogła być wytworem jednego z członków ekipy budowlanej, wznoszącej rezydencję dla Krzysztofa Szydłowieckiego. Mogła powstać i nieco później – na przykład jako „dzieło” służby lub obecnych na zamku dzieci.
Podczas warsztatów każdy uczestnik wykona własny zestaw do gry z drewna i tkaniny. Na koniec rozegramy turniej „Młynka” i przekonamy się kto zostanie Mistrzem Starożytnych Gier Planszowych.
24 maja (sobota), godzina 11:00
Pałac Wielopolskich w Częstocicach
ul. Świętokrzyska 37, Ostrowiec Świętokrzyski
Zapisy potrwają do piątku 23 maja pod nr telefonu 41 265 36 51, kom. 669 970 489 lub mailowo: sekretariat@muzeumostrowiec.pl. Koszt: 18 zł/uczestnik.
***
O wystawie „Arcem hereditariam. Dzieje zamku w Ćmielowie”:
Wystawa poświęcona jest dziejom rezydencji magnackiej w Ćmielowie i oparta na wynikach badań archeologicznych prowadzonych w latach 2022-2024 przez dr. Tomasza Olszackiego. Uzupełniona o informacje zaczerpnięte z przekazów historycznych jest próbą nakreślenia historii jednego z najważniejszych zabytków naszego regionu.
Wzniesiony w pierwszych dekadach XVI wieku był architektoniczną manifestacją potęgi i majestatu swojego fundatora – kanclerza wielkiego koronnego Krzysztofa Szydłowieckiego. Należał do ulubionych rezydencji jednej z najznamienitszych postaci Rzeczpospolitej Obojga Narodów – księcia Janusza Ostrogskiego. To w jego murach na świat przyszedł książę Mikołaj Radziwiłł „Sierotka”, pierwszy Polak zwiedzający egipskie piramidy. Zbudowany takim kunsztem „że zjeżdżali się ludzie nawet obcy cuda te oglądać: przysionki, komnaty, izby niewieście, ogrody, spacery, ganki, sale senatorskich narad – wszystko było wspaniałe”. Z początkiem XVIII wieku w większości obrócony w ruinę, zatarł się w pamięci i wyobrażeniu. Dziś znów odkrywa przed nami swe tajemnice i piękno.