Neolityczne kopalnie krzemienia
Dowiedz się więcej
Muzeum
archeologiczne
Dowiedz się więcej
Rekonstrukcja osady neolitycznej
Dowiedz się więcej
Rezerwat
przyrody
Dowiedz się więcej

Dziedzictwo UNESCO

Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2019 roku.

Jest to dobro seryjne składające się z czterech części składowych: głównego pola górniczego Krzemionki Opatowskie, dwóch mniejszych pól górniczych o nazwie Borownia i Korycizna, leżących na tej samej strukturze geologicznej, oraz prehistorycznej stałej osady górniczej o nazwie Gawroniec.

Zabytek miesiąca

Misa gliniana

Wśród zabytków przechowywanych przez Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim znajdują się dość liczne przedmioty związane z wczesną epoką żelaza. Jest wśród nich misa gliniana. Jest to zabytek o nieznanym miejscu pochodzenia i znalezienia.

Czytaj dalej »

Aktualności

Stanowisko Dziekana Wydziału Historycznego UJ w Krakowie ws. KRPGKP

Stanowisko Dziekana Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dotyczące statusu Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Czytaj dalej »

Wiosna w neolitycznej osadzie – sobota w muzeum

UWAGA! ZAJĘCIA ODWOŁANE Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki zaprasza na powitanie wiosny w neolitycznej osadzie.  Do drzwi pradziejowej osady na […]

Czytaj dalej »

Stanowisko Generalnego Konserwatora Zabytków ws. KRPGKP

Stanowisko Generalnego Konserwatora Zabytków dotyczące statusu Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Czytaj dalej »
To top