
Neolityczne kopalnie krzemienia
Dowiedz się więcej
Muzeum
archeologiczne
Dowiedz się więcej
Rekonstrukcja osady neolitycznej
Dowiedz się więcej
Rezerwat
przyrody
Dowiedz się więcejDla zwiedzających
Dziedzictwo UNESCO
Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2019 roku.
Jest to dobro seryjne składające się z czterech części składowych: głównego pola górniczego Krzemionki Opatowskie, dwóch mniejszych pól górniczych o nazwie Borownia i Korycizna, leżących na tej samej strukturze geologicznej, oraz prehistorycznej stałej osady górniczej o nazwie Gawroniec.
Zabytek miesiąca

Dzbanek gliniany
W zbiorach Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim znaleźć można liczne przykłady dobrze zachowanych nowożytnych naczyń ceramicznych. Wyróżnia się wśród nich doskonale zachowany do naszych czasów dzbanek gliniany.
Jest to zabytek pochodzący najprawdopodobniej ze zbiorów dawnego Muzeum PTK w Ostrowcu.
Przedmiot został wykonany z wypalanej gliny. Jest to naczynie o esowatym profilu, z dnem wyodrębnionym na kształt niskiej stopki. Posiada taśmowate ucho z podkreślonymi krawędziami. Brzusiec dzbanka zdobiony jest płytkim, poziomym żłobkowaniem oraz malowanym wzorem w postaci trzech grup pionowych pasków oraz paska poziomego umieszczonego na przejściu brzuśca w szyję naczynia. Dzbanek charakteryzuje się barwą jasnoszarą przechodzącą w białą. Ma wysokość 12,3 cm. Średnica wylewu wynosi 9,5 cm, a średnica brzuśca 11 cm. Dno naczynia ma średnicę 5,8 cm. Dzbanek został wykonany z białej gliny kaolinowej techniką toczenia na kole szybkoobrotowym.
Czytaj dalej »Aktualności

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla dra Andrzeja Przychodniego, Dyrektora MHA
Dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, dr Andrzej Przychodni otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany przez Ministrę Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hannę Wróblewską.
Czytaj dalej »
Warsztaty krzemieniarskie – sobota w muzeum
W najbliższą sobotę 31 maja Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki zaprasza na wyjątkowe warsztaty, które odbędą się w ramach Międzynarodowego Sympozjum […]
Czytaj dalej »
Międzynarodowe Sympozjum Krzemieniarskie w Krzemionkach
Od 28 maja do 1 czerwca w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki odbędzie się 16. Sympozjum Krzemieniarskie (16th Flintknapping Symposium). […]
Czytaj dalej »