
- wydarzenie już minęło.
Skarb utracony. Skarb odzyskany – otwarcie wystawy

W niedzielę 21 czerwca zapraszamy na kolejny wernisaż wystawy wpisanej w obchody tegorocznych jubileuszy. „Skarb utracony. Skarb odzyskany” to ekspozycja, na której prezentowane będą najcenniejsze skarby – znaleziska gromadne ze zbiorów ostrowieckiego muzeum. Będą to cztery wyjątkowe depozyty monet oraz innych przedmiotów, które zostały odkryte w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego.
Są to przede wszystkim znaleziska z ostatnich lat, które zaprezentujemy po raz pierwszy szerszej publiczności – skarby srebrnych monet z XVII-XVIII wieku z Ostrowca Świętokrzyskiego – Denkowa i Góry Witosławskiej w Górach Świętokrzyskich oraz wyjątkowy depozyt monet, precjozów i innych przedmiotów z początku XIX wieku odnaleziony w miejscowości Chmielów. Szczególne miejsce na ekspozycji zajmie skarb z Kunowa, składający się z kilkuset srebrnych i złotych monet polskich oraz obcych z XVII/XVIII wieku. Odkryty jeszcze w okresie międzywojennym, przetrwał II wojnę światową dzięki poświęceniu ukrywających go pracowników ostrowieckiego Muzeum.