Entomolodzy z wizytą w Krzemionkach

W naszym rezerwacie od marca trwają prace inwentaryzacyjne zasobów i wartości przyrodniczych. Zespół kilku specjalistów bada skład gatunkowy w obrębie wybranych grup systematycznych, między innymi bezkręgowców.

W miniony piątek, sobotę i niedzielę entomolodzy wykonali pierwsze kontrole i ich wyniki są bardzo obiecujące. Tylko te trzy dni badań pozwoliły na wykrycie ponad 70 gatunków chrząszczy, które nigdy wcześniej nie były podawane z naszego Rezerwatu. Badany jest także skład gatunkowy mrówek i prostoskrzydłych, czyli popularnych koników polnych i świerszczy.

Jedną z ciekawostek, na którą natrafiono jest najmniejszy europejski gatunek świerszcza. To mrowiszczak mrówkomirek (Myrmecophilus acervorum). Ten malutki świerszcz (wielkość około 3,5 mm – tak, milimetrów!) żyje wyłącznie w mrowiskach. Jest niemal ślepy i rozmnaża się partenogenetycznie czyli bez udziału samca i jego komórek płciowych. Mrowiszczak żywi się larwami mrówek i wykorzystuje ich zapach do tego, aby nie stać się ich pokarmem. Gatunek ten z uwagi na swoje rozmiary i tryb życia jest bardzo rzadko wykrywany i znany jest z niewielu stanowisk w Polsce. Stanowisko z Krzemionek jest nowym dla obszaru województwa świętokrzyskiego.

Ciekawe jest też to, że nasz maluch jest najbliżej spokrewniony z turkuciem podjadkiem, największym krajowym gatunkiem prostoskrzydłego.

Więcej o tym gatunku możecie przeczytać w artykule Mateusza Sowińskiego: https://swiatmakro.com/…/mrowiszczak-mrowkomirek…/Fot. Mateusz Sowiński

To top