Otwarcie wystawy dzieł Leona Wyczółkowskiego w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach

W niedzielne popołudnie odbył się długo wyczekiwany wernisaż wystawy Leon Wyczółkowski – malarstwo, rysunek, grafika w częstocickim Pałacu Wielopolskich. Wystawa jest efektem znakomitej współpracy dwóch instytucji – Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, oddziału Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – to z jego kolekcji pochodzą prezentowane dzieła. Ekspozycja powstała według koncepcji kuratorek z ramienia bydgoskiego Muzeum – Moniki Kosteczko-Grajek, kustosz i kierownika Działu Sztuki oraz Kornelii Pawlak, kierownika Galerii Leona Wyczółkowskiego przy wsparciu pracowników Pałacu, w tym przede wszystkim Barbary Dzioby, Głównego Inwentaryzatora i kierownika Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego MHA oraz Wojtka Mazana, adiunkta w tymże dziale.


Uroczyste otwarcie wystawy było pierwszą okazją, by odwiedzić Pałac po kilkuletnim remoncie. Jego kulisy przybliżył zebranym dr Andrzej Przychodni, Dyrektor MHA oraz Marzena Dębniak, Starosta Ostrowiecki, jeden z dwóch organizatorów ostrowieckiego Muzeum. Drugiego organizatora, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentował poseł Andrzej Kryj, który podczas wydarzenia odczytał uroczysty list prof. dra hab. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego fragmencie czytamy:

„Z pewnością wybór artysty, którego twórczość jako pierwsza zostanie zaprezentowana w odrestaurowanych wnętrzach Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, nie był łatwy. Tym bardziej doceniam fakt i nie kryję pozytywnego zaskoczenia, że to właśnie dzieła Wyczółkowskiego, przyozdobiły nowe przestrzenie tego XIX-wiecznego obiektu.

[…]

Szanowny Panie Dyrektorze,
proszę więc przyjąć wyrazy uznania dla wszystkich zaangażowanych, zarówno w przygotowanie dzisiejszego wernisażu, jak i ukończenie tak poważnego projektu. W szczególności proszę złożyć moje podziękowania na ręce Dyrekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy za otwartość na współpracę. Ufam, że jest to dopiero początek wspólnych projektów obu Muzeów”.

My również podzielamy tę nadzieję i serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne przybycie – frekwencja przewyższyła nasze najbardziej optymistyczne oczekiwania. Mamy nadzieję, że wystawa, jak i wygląd Pałacu przypadł Wam do gustu i zechcecie odwiedzać nas regularnie. Postaramy się, by były ku temu powody. Tymczasem zapraszamy do zwiedzania wystawy dzieł Leona Wyczółkowskiego – wybór prac jest naprawdę bogaty, a przekrojowość eksponowanych dzieł pozwala poznać i zachwycić się dorobkiem artystycznym Mistrza.

To top