W trosce o ptaki Rezerwatu Krzemionki

Infrastruktura turystyczna naszego Muzeum zlokalizowana jest na terenie częściowego rezerwatu przyrody Krzemionki. Słowo „częściowy” nie oznacza, że przyroda jest tu mniej lub słabiej chroniona. Oznacza ono, że mamy prawo i obowiązek podejmować ściśle określone zabiegi czynnej ochrony przyrody, na przykład wykaszanie muraw i wycinanie zarośli z neolitycznego pola górniczego.

Nasze pawilony zostały zaprojektowane jako obiekty przeszklone, co pozwala zwiedzającym na kontakt z krzemionkowską przyrodą nawet w czasie zwiedzania części „naziemnej”. Jednak szyby w lesie są bardzo niebezpiecznie dla ptaków. Odbijają się w nich krzewy i drzewa. Ptaki nie widząc szyb, uderzają w nie i często giną. Z tego powodu podjęliśmy współpracę z Fundacją Szklane Pułapki, która specjalizuje się w badaniach kolizji ptaków z rozmaitymi obiektami oraz zabezpieczaniem obiektów w sposób, który minimalizuje ryzyko takich kolizji.

Nasze pawilony zostały oklejone białymi, kontrastowymi kropkami, które są widoczne dla ptaków i teraz mogą je omijać. Ważne są odpowiednie odstępy między kropkami. Poziomo max 10 cm, pionowo max 5 cm. W ciągu 4 dni pracy oklejono 215 m2 szyb: 5 pawilonów oraz wybrane szyby Muzeum.

To top