Infrastruktura turystyczna naszego Muzeum zlokalizowana jest na terenie częściowego rezerwatu przyrody Krzemionki. Słowo „częściowy” nie oznacza, że przyroda jest tu mniej lub słabiej chroniona. Oznacza ono, że mamy prawo i obowiązek podejmować ściśle określone zabiegi czynnej ochrony przyrody, na przykład wykaszanie muraw i wycinanie zarośli z neolitycznego pola górniczego.
Nasze pawilony zostały zaprojektowane jako obiekty przeszklone, co pozwala zwiedzającym na kontakt z krzemionkowską przyrodą nawet w czasie zwiedzania części „naziemnej”. Jednak szyby w lesie są bardzo niebezpiecznie dla ptaków. Odbijają się w nich krzewy i drzewa. Ptaki nie widząc szyb, uderzają w nie i często giną. Z tego powodu podjęliśmy współpracę z Fundacją Szklane Pułapki, która specjalizuje się w badaniach kolizji ptaków z rozmaitymi obiektami oraz zabezpieczaniem obiektów w sposób, który minimalizuje ryzyko takich kolizji.
Nasze pawilony zostały oklejone białymi, kontrastowymi kropkami, które są widoczne dla ptaków i teraz mogą je omijać. Ważne są odpowiednie odstępy między kropkami. Poziomo max 10 cm, pionowo max 5 cm. W ciągu 4 dni pracy oklejono 215 m2 szyb: 5 pawilonów oraz wybrane szyby Muzeum.