Spotkanie muzealne wokół pamiętnika Tadeusza Halperta

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu muzealnym, organizowanym wokół publikacji „Pamiętnik. Pierwsze 72 lata mojego życia” Tadeusza Halperta.

21 października (piątek) 2022 r., godzina 17.00

Pałac Wielopolskich w Częstocicach

ul. Świętokrzyska 37, Ostrowiec Świętokrzyski

WSTĘP WOLNY

Wydarzenie jest współorganizowane ze Stowarzyszeniem Miłośników Historii Szczekocin i Okolic.

W programie spotkania:

? Andrzej Orliński, SMHSiO –

Miejsca i ludzie w „Pamiętniku” Tadeusza Halperta – Szczekociny, Częstocice, Jeleniec i Vancouver

Wystąpienie Andrzeja Orlińskiego, reprezentującego Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic przedstawi genezę oraz okoliczności powstania publikacji. Pierwsza część prezentacji poświęcona będzie genealogii Halpertów i ich związkom z arystokracją polską i rosyjską, natomiast druga opowie o dobrach ziemskich i pałacu Halpertów w Szczekocinach w świetle pamiątek i źródeł archiwalnych. Wystąpienie będzie zawierać również refleksje regionalisty dotyczące rzeczy dziwnych, zaskakujących, komicznych i przemilczanych w „Pamiętniku”.

? Wojciech Mazan, MHA –

3D w stylu retro. O fotografiach Tadeusza Halperta

Prelekcja Wojciecha Mazana, adiunkta w Dziale Sztuki i Rzemiosła Artystycznego MHA, na temat fotografii stereoskopowej na przykładzie zbioru fotografii Tadeusza Halperta, dokumentujących jego podróż do Afryki oraz życie rodzinne Halpertów w szczekocińskiej posiadłości. Będzie to pierwszy publiczny pokaz archiwalnych zdjęć, które niedawno zostały odnalezione.

***

Podczas spotkania możliwy będzie zakup publikacji.

To top