Powstanie styczniowe 1863. Muzealne warsztaty historyczno-rekonstrukcyjne

W 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego — największego i najdłużej trwającego polskiego zrywu narodowego skierowanego przeciw rosyjskiemu zaborcy. Pełna determinacji walka o wolną i niepodległą Polskę w latach 1863-1864 zakończyła się przegraną, jednak przelana krew nie poszła na marne. Dramatyczne wydarzenia sprzed 160 lat umocniły polską tożsamość narodową i miały ogromny wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza do udziału w wyjątkowych zajęciach muzealnych poświęconych Powstaniu 1863 roku, popularyzujących wiedzę o dziejach polskich dążeń do wolności. Jedyna w swoim rodzaju lekcja historii, przygotowana we współpracy z rekonstruktorami z „Zagrody Edukacyjnej Ostoja Dworska” będzie opowieścią o realiach Powstania, opartą o cytaty z pamiętników jego bezpośrednich uczestników i połączoną z prezentacją replik umundurowania walczących.

Uczestnicy zajęć będą mieli okazję obejrzeć wystawę fotografii rekonstrukcyjnej pt. „Rok 1863”, wzbogaconą rekwizytami charakterystycznymi dla czasów Powstania – replikami broni białej i strzeleckiej, sztandarami, biżuterią żałobną, mapami, pamiętnikami…

Zachęcamy do rezerwowania terminu:

20 stycznia (piątek) 2023 r.
Pałac Wielopolskich w Częstocicach

Godziny warsztatów dla poszczególnych grup będą ustalane indywidualnie.

Koszt udziału: 10 zł, czas trwania: około 1 h.

Zapisy potrwają do wtorku 17 stycznia – telefonicznie pod numerem tel. 41 265 36 51, kom. 669 970 489 lub mailowo: sekretariat@muzeumostrowiec.pl.

Zapraszamy!

To top