Rekonstrukcja zwycięskiej bitwy z okresu Powstania Styczniowego

W sobotę 6 maja 2023 r. – mimo kapryśnej pogody – spotkaliśmy się na polach w Podgórzu, by stać się świadkami bitwy, która odbyła się w tych okolicach niemal dokładnie 160 lat temu. Widowisko poprowadzone przez Przemysława Bednarczyka w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich oraz wielu grup rekonstrukcyjnych było inscenizacją boju stoczonego 4 i 5 maja 1863 roku przez zgrupowanie powstańcze pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego – w tych dniach oddziały Krwawego Starca pokonały Rosjan w starciach pod Borią i Jeziorkiem.

Dziękujemy, że byliście z nami!

Szczególne podziękowania dla Lokalna.TV oraz Ktoś tu kręci za przygotowany materiał ?

Patronat honorowy:

Narodowy Instytut Dziedzictwa

Powiat Ostrowiecki

Gmina Ćmielów

Marszałek Województwa Świętokrzyskiego

Patronat medialny:

TVP3 Kielce, Lokalna.TV, Gazeta Ostrowiecka, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Radio Rekord 100,9 FM – Ostrowiec Świętokrzyski, stv.info, Echo Dnia Świętokrzyskie, Gazeta Wyborcza Kielce, SWIETOKRZYSKIE travel

Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. „Plenerowe wydarzenia historyczno-edukacyjne organizowane przez Muzeum Historyczno-Archeologiczne”.