Mikołajkowa sobota w muzeum

Delikatne chłody i pierwszy śnieg przypominają, że nadchodzi grudzień ze świąteczną atmosferą. Nie może zatem zabraknąć związanej z tym wyjątkowym okresem propozycji spędzenia czasu w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki!

W sobotę 2 grudnia na terenie pradziejowej osady na małych i dużych gości, którzy w tym dniu przyjadą zwiedzać krzemionkowskie kopalnie, czekać będzie wyjątkowy przybysz. To pradziejowy pierwowzór Mikołaja, który rozsnuje opowieść o dziejach swojej młodości, historii tradycji obdarowywania prezentami w czasie przesilenia zimowego, czy innych ciekawostkach dotyczących świątecznych zwyczajów.

W chacie, którą na ten dzień zajmie pra-Mikołaj, o godz. 11 uruchomiona zostanie tymczasowa pracownia świątecznych ozdób. Zapraszamy na warsztaty pomocników, którzy pod czujnym okiem Elfa zechcą spróbować swoich sił w tworzeniu zimowych stroików z wykorzystaniem naturalnych materiałów.

Święty Mikołaj to legendarna postać. Wiemy, że żył we wschodniej części Imperium Rzymskiego w okresie późnego cesarstwa. Nic zatem dziwnego, że krzemionkowski Mikołaj będzie miał asystę rzymskich legionistów. To za sprawą Stowarzyszenia Pro Antica, którego przedstawiciele od godz. 11 będzie czekali na gości w Sali edukacyjnej muzeum. Legion XIIII GMV, czyli legiony czternasty, bliźniaczy Marsa zwycięskiego, opowie o uzbrojeniu rzymskiego legionisty, a odważni będą mogli wziąć udział w pojedynku z rzymskim żołnierzem. Na miłośników mniej „krwawych” zmagań będą czekały antyczne gry planszowe. Legioniści odwiedzą także Mikołaja w jego chacie na terenie pradziejowej osady. Czeka nas zatem wyjątkowa przedświąteczna sobota…

Mikołajki odbędą się 2 grudnia (sobota) w godz. 11 – 16 w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki (Sudół 135a). Koszt: 15 zł/osoba. Na warsztaty tworzenia ozdób obowiązują zapisy do piątku 1 grudnia pod nr telefonu 41 260 55 50 lub mailowo sekretariat@krzemionki.info.

To top