Współczesna architektura w Ostrowcu. Modernizm, postmodernizm i dalej || Spacer architektoniczny

Po raz drugi zapraszamy na spacer po mieście z przewodnikiem, podczas którego przyjrzymy się wybranym budynkom powstałym w Ostrowcu Świętokrzyskim po 1945 roku. Mimo, że z budynków tych korzystamy na co dzień, architektura ta przez większość mieszkańców jest niezauważana i niedoceniana. Na trasie spaceru znajdzie się wiele obiektów powstałych w II poł. XX wieku, a dodatkowo zwiedzimy wnętrza kościoła Miłosierdzia Bożego przy ulicy Polnej 3 oraz hotel Accademia, dawny hotel Łysica. Spacer poprowadzi Wojtek Mazan, historyk sztuki, adiunkt Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego MHA.

sobota 16 grudnia 2023 r., godz. 11.00-13.00

zbiórka: Rynek, przy globusie
Udział w spacerze jest bezpłatny.

Obowiązują zapisy: sekretariat@muzeumostrowiec.pl / 41 265 36 51 / 669 970 489 / w oddziale (Pałac Wielopolskich w Częstocicach, ul. Świętokrzyska 37, Ostrowiec Świętokrzyski)

Spacer jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Ruch tektoniczny. Powojenna architektura województwa świętokrzyskiego”, która trwa w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach do 28 stycznia 2024 roku. Wystawa jest okazją, by poznać to co najciekawsze w świętokrzyskiej architekturze. Od rozpoczętych jeszcze przed II Wojną Światową szpitali i szkół, przez zdobione, socrealistyczne gmachy wznoszone w latach pięćdziesiątych, ogromne osiedla i ekspresjonistyczne konstrukcje późnego modernizmu, powrót do tradycyjnej architektury i historyzmu w latach osiemdziesiątych po współczesne próby czerpania z unikatowych bogactw natury i krajobrazu. Na wystawie zaprezentowane są w dużej mierze nieznane dotąd obiekty oraz ikoniczne budynki, ilustrowane zdjęciami i makietami przygotowanymi przez pracownię ceramiczną Instytutu Dizajnu w Kielcach.

Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Współorganizator: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim

To top