❄️ Ferie zimowe 2024 w ostrowieckim Muzeum

Wszystkie dzieci i młodzież spędzające ferie w naszym regionie zapraszamy na zajęcia organizowane w oddziałach Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Będzie się działo, zobaczcie sami 👇

🏛 PAŁAC WIELOPOLSKICH W CZĘSTOCICACH
I tydzień ferii: 12-16 lutego, godz. 10.00-13.00

Zapisy:
sekretariat@muzeumostrowiec.pl
41 265 36 51 / 669 970 489 / w oddziale

Czas trwania: 3h
Koszt zajęć: 20 zł/każdy dzień

Codziennie w programie gry, zabawy, zajęcia kreatywne.

❄️ poniedziałek 12.02 – Zima w częstocickim parku
Zabytkowy przypałacowy park to miejsce występowania kilkudziesięciu majestatycznych, starych drzew oraz interesujących gatunków zwierząt – uczestnicy przekonają się jak przygotowały się do okresu zimowego. Warsztaty plastyczne to tworzenie śnieżnych eko-kartek z wykorzystaniem wybranych roślin z terenu częstocickiego parku.

❄️ wtorek 13.02 – Koniec czasu karnawału
Między Świętami Bożego Narodzenia a Wielkanocą obchodzimy karnawał – niezwykły czas zabaw i radości. Towarzyszą mu bale maskowe, tańce, pyszne jedzenie, ale także ciekawe historie i symbolika, którą warto poznać. Ilustracją do naszej opowieści będą archiwalne zdjęcia karnawałowych balów i zabaw, również tych odbywających się w Pałacu Wielopolskich. Integralną częścią zajęć będą warsztaty z ozdabiania masek w stylu weneckim i karnawałowa sesja zdjęciowa.

❄️ środa 14.02 – W warsztacie Jana Matejki
Zajęcia zorganizowane wokół wystawy „Jan Matejko zza kulis” z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Podczas warsztatu uczestnicy spróbują swoich sił w ćwiczeniach rysunkowych z martwą naturą oraz w teście wiedzy o Janie Matejce!

❄️ czwartek 15.02 – W Ruchu Tektonicznym
Warsztaty dedykowane wystawie „Ruch Tektoniczny” stanowią doskonałą okazję, aby poznać to, co najbardziej intrygujące w świętokrzyskiej architekturze. Podczas zajęć będzie można zwiedzić ekspozycję związaną z powojenną architekturą województwa świętokrzyskiego, poszukać na niej historii ostrowieckich budynków W części praktycznej uczestnicy podejmą wyzwanie architektoniczne i wspólnie zaprojektują budynek lub przestrzeń wspólną z wykorzystaniem naturalnych materiałów.

❄️ piątek 16.02 – Tożsamość polskiej architektury
“Tożsamość. 100 lat polskiej architektury” to projekt wystawienniczy Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, w ramach którego prezentowany jest fenomen architektoniczny po 1918 roku na terenie Polski. Wystawa prezentowana w przestrzeniach Pałacu będzie pretekstem do dyskusji na temat zjawisku i świadomości zmian w polskiej architekturze i urbanistyce ostatniego stulecia. Uczestnicy zmierzą się z zadaniownikiem przygotowanym do wystawy, a wygrani zostaną nagrodzeni ciekawymi gadżetami.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

🌲 MUZEUM ARCHEOLOGICZNE I REZERWAT KRZEMIONKI
II tydzień ferii: 19-23 lutego, godz. 11.00-14.00

Zapisy:
rezerwacje@krzemionki.info
41 260 55 50 / 669 970 499 / w oddziale

Czas trwania: 3h
Koszt zajęć: 20 zł/każdy dzień

❄️ poniedziałek 19.02 – Raz, dwa, trzy – Baba Jaga patrzy! Zabawy naszych babć i dziadków
Jak bawili się nasi dziadkowie w „zamierzchłych” czasach sprzed ery internetu? Chłopek, guma, szczur, wyścig kapsli, a może przywoływanie do domu gąsek uciekających przed groźnym wilkiem? Uczestnicy wspólnie z prowadzącym wezmą udział w dawnych grach i zabawach.

❄️ wtorek 20.02 – Tropiciele
Kto mieszka w Rezerwacie Krzemionki? W jaki sposób tropić zwierzęta leśne, jak rozpoznawać ślady ich bytowania? Na te pytania będzie można znaleźć odpowiedź podczas zajęć terenowych w Rezerwacie. Uczestnicy nauczą się rozpoznawać tropy zwierząt leśnych i usłyszą o ich charakterystycznych zachowaniach, które związane są również ze zmianą pór roku.

❄️ środa 21.02 – Pójdź za mną, czyli o pracy przewodnika
Jak zostać przewodnikiem? Na czym polega praca przewodnika w Krzemionkach? Czym pasjonują się przewodnicy i dlaczego są to góry? Gawęda i pokaz prowadzone przez naszego najdłużej pracującego przewodnika – A. Głowacza.

❄️ czwartek 22.02 – Przełamujemy lody!
Podczas zajęć okraszonych doświadczeniami chemicznymi i fizycznymi uczestnicy dowiedzą się, czym jest lód, jak i z czego powstaje, jak jest przez ludzi wykorzystywany oraz czym była epoka lodowcowa. Dowiedzą się także, czego archeolodzy szukają na topniejącym lodowcu oraz jakie znaczenie dla paleontologów ma wieczna zmarzlina. Uczestnicy spróbują też wydobyć zaklęte w lodzie artefakty.

❄️ piątek 23.02 – Manufaktura koralików
Ludzie od tysiącleci pragnęli otaczać się pięknem, zdobili naczynia, tkaniny, domostwa, a przede wszystkim siebie, tworząc biżuterię. Uczestnicy spróbują swoich sił w lepieniu koralików na wzór szklanych i bursztynowych zabytkowych paciorków.

Zapraszamy!

To top