Rodzina Wielopolskich w Pałacu w Częstocicach. Relacja ze spotkania wokół publikacji „Nie tylko moje życie”

Wczoraj, w piątek 12 stycznia 2024 r. Pałac w Częstocicach gościł członków rodziny Wielopolskich. Ta szczególna wizyta związana była z najnowszą publikacją muzealną – dwutomowym wydawnictwem wspomnień Antoniego hr. Wielopolskiego „Nie tylko moje życie” w opracowaniu redakcyjnym jego syna, Wojciecha Wielopolskiego. Druk książki, poza zaangażowaniem dra Wielopolskiego, jest skutkiem kooperacji naszego Muzeum z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Znamienitych gości specjalnych oraz zgromadzoną publiczność powitał dyrektor muzeum, dr Andrzej Przychodni. Wojciech Wielopolski podziękował za współpracę przy inicjatywie wydawniczej dyrekcji i pracownikom muzeum, której owoc mogliśmy oficjalnie zaprezentować zainteresowanym podczas wczorajszego wydarzenia. W rozmowie z Aldoną Łaniewską-Wołłk syn Antoniego opowiedział o kulisach powstania tej szczególnej publikacji, o poszukiwaniu własnej tożsamości naznaczonej szlachetnym pochodzeniem oraz osobistej relacji z ojcem. Podczas spotkania Wojciech Wielopolski, który od wielu lat poświęca się badaniom dziejów swojej Rodziny, zadeklarował, że „czuje się tutaj, w Ostrowcu, jak w domu. Towarzyszy mi nie tęsknota za utraconym, lecz radość bycia w miejscu, w którym buduje się tożsamość”. Pałac, w którym dziś mieści się jeden z oddziałów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, należał do rodziny Wielopolskich przez ponad 40 lat. Nazwisko tego rodu na stałe związane jest z nazwą pałacu i podkreśla znaczenie familii Wielopolskich w dziejach zabytku, otoczonego dziś opieką przez ostrowieckie Muzeum.

Wspomnienia Antoniego hr. Wielopolskiego „Nie tylko moje życie” są dostępne w sprzedaży stacjonarnej w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach oraz online za pośrednictwem strony internetowej muzeum. Wydawnictwo będzie dostępne także w bibliotece MHA oraz innych ostrowieckich bibliotekach, do których trafi w najbliższym czasie.

Dziękujemy za udział w spotkaniu i zachęcamy do lektury!

To top