Black Metal. Kowalstwo wczesnośredniowieczne ⚒ Wernisaż wystawy w Pałacu Wielopolskich

Zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach – oddziale Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

10 marca (niedziela) 2024 r., godzina 16.00
(ul. Świętokrzyska 37, Ostrowiec Świętokrzyski)


WSTĘP WOLNY 🤘

Wystawa „Black Metal” poświęcona jest kowalstwu we wczesnośredniowiecznej Europie, znanemu w różnych językach europejskich jako „czarna metalurgia”. Ekspozycja prezentuje zagadnienia związane z technologią żelaza i jego stopów, to znaczy ze stosowanymi we wczesnym średniowieczu materiałami oraz technikami wytwórczymi.

Zwiedzający mogą zapoznać się z rekonstrukcjami warsztatów hutniczego i kowalskiego wyposażonymi w charakterystyczne piece, paleniska, narzędzia, rudy żelaza, paliwo oraz półwytwory. Zaprezentowane są również ówczesne techniki kowalskie, w tym eksponaty ilustrujące sposoby kucia i wykańczania wybranych przedmiotów metalowych.

Szczególnie atrakcyjne są rekonstrukcje i repliki żelaznych elementów broni zaczepnej, takiej jak: miecze, groty włóczni, żeleźca toporów czy głownie noży. Wszystkie te okazy zostały wykonane przy użyciu historycznych materiałów oraz technik, po dokładnej analizie zabytków archeologicznych, które odwzorowują. Twórcą tych niezwykłych eksponatów jest dr Maciej Tomaszczyk, kowal z zamiłowania i jeden z kuratorów wystawy.

termin ekspozycji: 10 marca – 9 czerwca 2024

Współorganizatorzy:
Officina Ferraria
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Patronat medialny:
TVP3 Kielce, Lokalna.TV, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Gazeta Ostrowiecka, STV.info, ROT Świętokrzyskie, Radio Rekord.

To top