Spacer „Niedostrzegane dziedzictwo. Architektura modernistyczna w Ostrowcu”

Zapraszamy na kolejny spacer po mieście z przewodnikiem, podczas którego przyjrzymy się wybranym budynkom powstałym w Ostrowcu Świętokrzyskim po 1945 roku. Przekonamy się, że ta niedoceniana, a wręcz niedostrzegana część naszego dziedzictwa stanowi ważny składnik funkcjonalny współczesnego miasta. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia wnętrz wybranych obiektów – hotelu Accademia (dawniej Łysica) oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na osiedlu Ogrody. Spacer poprowadzi Wojtek Mazan, historyk sztuki, adiunkt Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego MHA. Gościem specjalnym podczas spaceru będzie Kacper Kępiński – architekt, krytyk architektury, kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki, autor i kurator wystawy „Ruch tektoniczny. Powojenna architektura województwa świętokrzyskiego”.

sobota 24 lutego 2024 r., godz. 11.00-13.00
zbiórka: Rynek, przy globusie
Udział w spacerze jest bezpłatny.

Obowiązują zapisy: sekretariat@muzeumostrowiec.pl / 41 265 36 51 / 669 970 489 / w oddziale (Pałac Wielopolskich w Częstocicach, ul. Świętokrzyska 37, Ostrowiec Świętokrzyski)

Spacer jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Ruch tektoniczny. Powojenna architektura województwa świętokrzyskiego”, która trwa w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach do 25 lutego 2024 roku. Wystawa jest okazją, by poznać to co najciekawsze w świętokrzyskiej architekturze. Od rozpoczętych jeszcze przed II Wojną Światową szpitali i szkół, przez zdobione, socrealistyczne gmachy wznoszone w latach pięćdziesiątych, ogromne osiedla i ekspresjonistyczne konstrukcje późnego modernizmu, powrót do tradycyjnej architektury i historyzmu w latach osiemdziesiątych po współczesne próby czerpania z unikatowych bogactw natury i krajobrazu.

Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Współorganizator: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim

To top