Black Metal. Kowalstwo wczesnośredniowieczne ⚒ Relacja z wernisażu wystawy

Ruszyła! 🔥

Wystawa „Black Metal. Kowalstwo wczesnośredniowieczne”, czyli ekspozycja poświęcona kowalstwu we wczesnośredniowiecznej Europie – znanemu w różnych językach europejskich jako „czarna metalurgia” – została wczoraj oficjalnie otwarta.

Z tej okazji Pałac Wielopolskich w Częstocicach gościł wielu znamienitych gości, w tym przedstawicieli lokalnego samorządu, reprezentantów innych – ostrowieckich i regionalnych – instytucji kultury, przyjaciół muzeum, ale przede wszystkim autorów wystawy – dra Macieja Tomaszczyka i Pawła Kucyperę z Officina Ferraria.

Dyrektor Muzeum, dr Andrzej Przychodni wyraził uznanie dla kuratorów „Black Metalu”, podziękował też za owocną współpracę przy tworzeniu ekspozycji. Podkreślił, że to kolejna (po „Ukrainie przed wiekami”) archeologiczna propozycja wystawiennicza w naszym Pałacu i wyraził nadzieję, że publiczność doceni kunszt wykonania prezentowanych obiektów – rekonstrukcji i replik żelaznych elementów broni zaczepnej, takiej jak: miecze, groty włóczni, żeleźca toporów czy głownie noży. Zasługują na szczególną uwagę, ponieważ wszystkie zostały wykonane przy użyciu historycznych materiałów oraz technik, po dokładnej analizie zabytków archeologicznych, które odwzorowują. Twórcą tych niezwykłych eksponatów jest dr Maciej Tomaszczyk, jeden z kuratorów wystawy.

Termin ekspozycji: 10 marca – 9 czerwca 2024

Współorganizatorzy:
Officina ferraria
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Patronat medialny:

TVP3 Kielce, Lokalna.TV, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Gazeta Ostrowiecka, stv.info, ROT SWIETOKRZYSKIE, Rekord 100,9 FM – Radio Świętokrzyskie