„Matejko. Postać – historia – warsztat” | Sobota w muzeum w Pałacu Wielopolskich

Kolejna „Sobota w muzeum” w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach – w związku z zakończeniem wystawy czasowej „Jan Matejko zza kulis” z kolekcji Domu Jana Matejki, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie – to ponownie spotkanie z Mistrzem.

Podczas zajęć „Matejko. Postać – historia – warsztat” zwiedzimy trwającą ekspozycję i znajdziemy odpowiedź na pytanie: dlaczego Jan Matejko stał się najwybitniejszym przedstawicielem nurtu polskiego malarstwa historycznego? Przedstawimy Mistrza Matejkę także z nieco innej strony – nie tylko jako malarza, ale też jako kolekcjonera, podróżnika, pedagoga i wreszcie męża i ojca.

Informacje poznane w przestrzeni wystawy, dotyczące wybranych fragmentów biografii Matejki oraz obrazów i rekwizytów z nim związanych, wykorzystamy podczas części warsztatowej zajęć. Stworzymy oś czasu bazującą na okresie życia i twórczości Mistrza, a następnie przekonamy się jakie istotne, przełomowe wydarzenia w Polsce, Europie i na świecie miały wtedy miejsce. Rozwiążemy quiz, który z pewnością dostarczy uczestnikom wielu emocji. Częścią warsztatów będą także zajęcia plastyczne, doskonalące umiejętności rysownicze i obserwacyjne. Będzie się działo, do zobaczenia w Pałacu!

Zajęcia odbędą się 16 marca (sobota) o godz. 11:00 w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach (ul. Świętokrzyska 37, Ostrowiec Świętokrzyski). Koszt: 15 zł/osoba. Zapisy potrwają do piątku 15 marca pod nr telefonu 41 265 36 51, kom. 669 970 489 lub mailowo: sekretariat@muzeumostrowiec.pl.

To top