Audiodeskrypcja, czyli muzeum opowiedziane

Audiodeskrypcja, czyli werbalny opis pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym na odbiór sztuki wizualnej, np. malarstwa, czy gry aktorskiej, dlatego jest skutecznie stosowana m.in.
w muzeach, kinie czy teatrze. O tym, na czym polega audiodeskrypcja, jak ją tworzyć oraz jak inaczej możemy udostępnić kulturę tym, dla których nie jest łatwo dostępna opowiemy podczas dedykowanych zajęć muzealnych. Warsztaty dla wielu będą pierwszą próbą stworzenia audiodeskrypcji, a przy tym ciekawym wyzwaniem językowym oraz gimnastyką wyobraźni
i kreatywności. Przekonamy się również w jaki sposób Pałac Wielopolskich w Częstocicach został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Warsztaty (do wyboru):

  • plastyczne – malowanie obrazów na podstawie opisu audiodeskryptywnego wybranego dzieła malarskiego;
  • pisarskie – tworzenie audiodeskrypcji, czyli opisu wybranego obiektu muzealnego prezentowanego na wystawach stałych lub trwających wystawach czasowych;
  • ruchowo-przestrzenne – zwiedzanie Pałacu połączone z ćwiczeniami kreatywnymi, polegającymi na przyjęciu perspektywy osób z ograniczeniami wzrokowymi, słuchowymi i ruchowymi.

Wiek uczestników: szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, dorośli
Cena: 10 zł
Czas trwania zajęć: 1h

To top