Europejskie Dni Archeologii w Krzemionkach

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki zaprasza na obchody Europejskich Dni Archeologii w sobotę 15 czerwca.

* * *

Relacja z wydarzenia:

* * *

10:30 – warsztaty artystyczno-archeologiczne „Praca z bohaterem komiksu”
Podczas warsztatów będzie można poznać podstawy tworzenia komiksu i projektowania postaci. Przedstawiona zostanie również rola archeologii jako inspiracji do tworzenia ciekawego świata przedstawionego. Warsztaty poprowadzi Martyna Cichocińska z Kieleckiej Ligi Komiksowej.

13:00 – rozstrzygnięcie I Ogólnopolskiego Konkursu Archeologiczno – Artystycznego im. Jana Samsonowicza „SZUKAJĄC, W GRUNCIE RZECZY – EDYCJA KOMIKSOWA”
Wystawa wybranych prac zgłoszonych do konkursu oraz rozdanie nagród.

15:00 – wernisaż wystawy „Historia archeologii w Krzemionkach”
Ekspozycja prezentuje ponad 100-letni okres badań archeologicznych prowadzonych na obszarze pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach przez pryzmat przedmiotów, które towarzyszyły badaczom w ich pracy. Są to przede wszystkim narzędzia eksploracyjne oraz służące wykonywaniu dokumentacji terenowej, elementy stroju i wyposażenia archeologa, ale także sprzęt potrzebny do pracy gabinetowej. Na wystawie znajdą się także przedmioty używane na co dzień przez każdą ekspedycję, która musiała mierzyć się z trudami badań stanowiska przez wiele dziesięcioleci nie posiadającego niemal żadnego zaplecza socjalnego. Są to np. elementy kuchni czy apteczki pierwszej pomocy. Całość uzupełnią zdjęcia pokazujące pracę archeologów krzemionkowskich dawniej i dziś.
Wystawa powstała we współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN.

15:30 – warsztaty archeologiczne
Warsztaty na terenie improwizowanego wykopu archeologicznego prowadzone przez Artura Jedynaka z naszego muzeum oraz dr Dagmarę H. Werrę z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

***

Zachęcamy także do udziału w wydarzeniach:

To top