Na serio. Rzeźby Henryka Cichockiego | Otwarcie wystawy w Pałacu Wielopolskich

Serdecznie zapraszamy na wernisaż najnowszej wystawy czasowej w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, czyli „Na serio. Rzeźby Henryka Cichockiego”.

Kurator wystawy: Wojtek Mazan

🟠🔵🟢🟣🟡🔴

Wernisaż wystawy:
niedziela 23 czerwca 2024 r.
godzina 16.00

WSTĘP WOLNY

Pałac Wielopolskich w Częstocicach
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim
(ul. Świętokrzyska 37, Ostrowiec Świętokrzyski)

Termin ekspozycji: 23.06. – 16.09. 2024 r.

🟠🔵🟢🟣🟡🔴

Henryk Cichocki (1952-2011) pochodził z Garbacza, ale mieszkał w Ostrowcu, gdzie tworzył kameralne, polichromowane rzeźby w drewnie. Twórczość Cichockiego zalicza się do powstałej w czasach PRL tzw. współczesnej rzeźby ludowej, tworzonej w stylistyce tradycyjnej rzeźby ludowej. Przez trzydzieści dwa lata pracy twórczej Henryk Cichocki stworzył szerokie spektrum tematyczne i formalne: od pojedynczych niewielkich figurek ludzi i zwierząt, po rozbudowane kompozycje liczące często kilkadziesiąt figur. Jego rzeźby trafiły do największych polskich muzeów etnograficznych i zbiorów kolekcjonerów sztuki ludowej w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Niemczech.

Wystawa „Na serio. Rzeźby Henryka Cichockiego” w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach jest pierwszą prezentacją twórczości tego artysty w Ostrowcu Świętokrzyskim. Eksponowane rzeźby pochodzą ze zbiorów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, Wojewódzkiego Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach, Parafii św. Wojciecha w Mominie oraz zbiorów prywatnych.

🟠🔵🟢🟣🟡🔴

Patronat medialny:

TVP Kielce, Lokalna.TV, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Gazeta Ostrowiecka, ROT Świętokrzyskie, Radio Rekord.

To top