Na serio. Rzeźby Henryka Cichockiego

Henryk Cichocki (1952-2011) pochodził z Garbacza, ale mieszkał w Ostrowcu, gdzie tworzył kameralne, polichromowane rzeźby w drewnie. Twórczość Cichockiego zalicza się do powstałej w czasach PRL tzw. współczesnej rzeźby ludowej, tworzonej w stylistyce tradycyjnej rzeźby ludowej. Przez trzydzieści dwa lata pracy twórczej Henryk Cichocki stworzył szerokie spektrum tematyczne i formalne: od pojedynczych niewielkich figurek ludzi i zwierząt, po rozbudowane kompozycje liczące często kilkadziesiąt figur. Jego rzeźby trafiły do największych polskich muzeów etnograficznych i zbiorów kolekcjonerów sztuki ludowej w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Niemczech.

Wystawa „Na serio. Rzeźby Henryka Cichockiego” w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach jest pierwszą prezentacją twórczości tego artysty w Ostrowcu Świętokrzyskim. Eksponowane rzeźby pochodzą ze zbiorów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, Wojewódzkiego Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach, Parafii św. Wojciecha w Mominie oraz zbiorów prywatnych.

Kurator wystawy: Wojtek Mazan

Termin ekspozycji: 23.06. – 16.09. 2024 r.

Patronat medialny: TVP3 Kielce, Lokalna.TV, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Gazeta Ostrowiecka, ROT Świętokrzyskie, Radio Rekord

To top