Z wizytą w Szczekocinach

7 czerwca pracownicy naszego Muzeum – Kamil Kaptur, kustosz Działu Archeologii i Wojtek Mazan, adiunkt w Dziale Sztuki i Rzemiosła Artystycznego odwiedzili Szczekociny (woj. śląskie), gdzie mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Stowarzyszenia Miłośników Historii Szczekocin i Okolic oraz Szczekocińskiej Izby Regionalnej, działającej przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Szczekocinach. Wizyta zainaugurowała współpracę przy badaniu pamiątek po rodzinach Halpertów i Wielopolskich. Dzięki uprzejmości gospodarzy nasze Muzeum zdigitalizuje zespół szklanych pozytywów fotografii z archiwum Halpertów, dzisiaj blisko stuletnich.

Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie i zwiedzanie Pałacu Dembińskich. Szczekociński zespół pałacowo-parkowy i Pałac Wielopolskich w ostrowieckich Częstocicach – siedzibę jednego z oddziałów naszego Muzeum – łączy biografia Marii Stefanii Wielopolskiej, córki właścicieli Pałacu w Częstocicach, hrabiostwa Zygmunta i Marii (z Laskich) Wielopolskich. Maria Stefania 11 lipca 1916 roku poślubiła Tadeusza Włodzimierza Halperta, jednego z kolejnych właścicieli dóbr Szczekociny, gdzie mieszkała z rodziną do 1932 roku.