Standardy ochrony małoletnich

Standardy ochrony małoletnich w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim

Niniejsza procedura określa najważniejsze zasady i założenia związane z zapewnieniem maksymalnego poziomu bezpieczeństwa małoletnich, będących podopiecznymi Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim (zwanym dalej w treści również: Muzeum), a także gwarantujące najwyższy poziom ochrony małoletnich, na rzecz których realizowane są usługi przez Muzeum Historyczno -Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, w szczególności przez osoby świadczące usługi edukacyjne i przewodnickie na rzecz osób małoletnich.

1. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim, a pracownikami Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich

1.1. Pracownicy Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim mający bezpośredni kontakt z małoletnimi powinni wykonywać swoje zadania w sposób zapewniający poszanowanie praw osób trzecich, w szczególności praw dzieci, z szacunkiem oraz w sposób uprzejmy i kulturalny.

1.2. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec małoletnich jakichkolwiek form przemocy słownej, a tym bardziej fizycznej.

1.3. Pracownicy Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, o których mowa w pkt 1.1., mają obowiązek powstrzymać się od jakichkolwiek zachowań, które mogłyby naruszać przestrzeń osobistą małoletniego, powodować u niego poczucie zagrożenia, dyskomfortu lub strachu.

1.4. Pracownicy Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, o których mowa w pkt 1.1., powinni zwracać uwagę na niepokojące zachowania małoletnich, które mogą świadczyć o ich krzywdzeniu i powinni podjąć próbę kontaktu z małoletnim w przypadku powzięcia podejrzenia takiego krzywdzenia. Jeżeli małoletni próbuje nawiązać kontakt z pracownikiem, powinien on go wysłuchać oraz, w miarę możliwości, uzyskać możliwie najpełniejszą informację o sytuacji małoletniego.

2. Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego, a także składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego i zawiadamiania sądu opiekuńczego

2.1. W sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego, pracownik Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim ma obowiązek niezwłocznego poinformowania bezpośredniego przełożonego o tym fakcie w formie ustnej, a także formie pisemnej, poprzez przedłożenie stosownej notatki służbowej.

2.2. Przekazanie informacji, o której mowa w pkt 2.1., powinno nastąpić jeszcze w tym samym dniu, w którym pracownik powziął podejrzenie lub informację. Jeżeli pracownik nie jest już obecny w danym dniu w siedzibie Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, ma obowiązek przekazać informację telefonicznie.

2.3. Po przekazaniu informacji, o której mowa w pkt 2.1., do bezpośredniego przełożonego pracownika, osoba ta powinna ustalić, jakie podmioty i instytucje powinny zostać poinformowane o podejrzeniu krzywdzenia małoletniego.

2.4. W celu poczynienia ustaleń, o których mowa w pkt 2.3., zwołana może być wewnętrzna komisja, składająca się z przełożonego (dyrektora Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim), bezpośredniego przełożonego pracownika oraz pracownika, który powziął podejrzenie lub uzyskał informację o krzywdzenia małoletniego.

2.5. Jeżeli w wyniku ustaleń, o których mowa w pkt 2.3 i 2.4., zostanie ustalone, że zasadne jest skierowanie do sądu rodzinnego wniosku, o którym mowa w art. 572 ustawy Kodeks postępowania cywilnego lub złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub wniosku do ośrodka pomocy społecznej, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim niezwłocznie kieruje taki wniosek do właściwej instytucji.

2.6. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji uprawnionych instytucji.

3. Zasady przeglądu i aktualizacji standardów

3.1. Niniejsze standardy podlegają, nie rzadziej niż raz na dwa lata, weryfikacji pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz ocenie ich merytorycznej przydatności.

3.2. Weryfikacja, o której mowa w pkt 3.1., dokonywana jest przez dyrektora Muzeum lub osobę przez niego wyznaczoną.

3.3. W wyniku weryfikacji, o której mowa w pkt 3.2., sporządzany jest raport ewaluacyjny, w którym wskazane są ewentualne sugestie i kierunki aktualizacji standardów.

4. Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie pracowników Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim do stosowania standardów, zasady przygotowania tych pracowników do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności

4.1. Osobę odpowiedzialną za przygotowanie pracowników Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim do stosowania standardów wyznacza dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim

4.2. Dyrektor może zlecić zadanie, o którym mowa w pkt 4.1., podmiotowi zewnętrznemu, dającemu rękojmię należytego wykonania przedmiotowych zadań, posiadającemu stosowne kompetencje i doświadczenie.

4.3. W ramach przygotowania pracowników Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim do stosowania standardów przeprowadzane jest szkolenie pracowników w przedmiotowym zakresie.

4.4. Każdy z pracowników Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim składa oświadczenie o zapoznaniu się ze standardami ochrony małoletnich obowiązującymi w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim

4.5. Obecność na szkoleniu, o którym mowa w pkt. 4.3., potwierdzona jest imienną listą obecności.

5. Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania

5.1. Niniejsze standardy wraz z wersją skróconą dla małoletnich podlegają opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz są wywieszone w widocznym miejscu w oddziałach Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim – w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki oraz w Pałacu Wielopolskich.

5.2. Niezależnie od publikacji standardów w formie określonej w pkt 5.1., pracownik Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim realizujący usługi wobec małoletniego przekazuje wersję zupełną niniejszych standardów rodzicom, opiekunom prawnym lub opiekunom faktycznym małoletniego na ich prośbę, a osoby te potwierdzają na piśmie otrzymanie przedmiotowych standardów.

6. Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia

6.1. Za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia odpowiedzialni są wszyscy pracownicy Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

6.2. Niezależnie od obowiązku określonego w pkt 6.1. dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim wyznacza pracownika koordynującego przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i organizację pomocy oraz wsparcia dla takiego małoletniego.

7. Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego

7.1. Tworzy się wewnętrzny rejestr ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.

7.2. Rejestr, o którym mowa w pkt 7.1. przechowywany jest w siedzibie Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim

7.3. Dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim wyznacza osobę odpowiedzialną za prowadzenie i uzupełnianie rejestru, o którym mowa w pkt 7.1.

8. Zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi

8.1. Niedozwolone jest stosowanie z jakiegokolwiek powodu słownej przemocy, fizycznej i psychicznej agresji, używanie wulgarnych słów lub gestów.

8.2. Małoletni traktują się wzajemnie z poszanowaniem praw i wolności osobistych swoich kolegów i koleżanek, ich prawa do własnego zdania, popełniania błędów, do własnych poglądów, wyglądu i zachowania – w ramach społecznie przyjętych norm i wartości.

8.3. Małoletni nie naruszają praw innych małoletnich, nie przekraczają ich granic, uznają prawo innych małoletnich do odmienności, nie dyskryminują ich.

8.4. Zarówno pracownicy Muzeum, jak i małoletni zobowiązani są do przeciwdziałania przejawom agresji i innym niedozwolonym zachowaniom ze strony innych małoletnich, w szczególności małoletni będący świadkiem takich zachowań powinien poszukać pomocy u osób dorosłych, w tym pracowników Muzeum.

9. Zasady ochrony wizerunku dziecka.

9.1. Muzeum uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku małoletniego.

9.2. Upublicznienie przez Muzeum wizerunku małoletniego, utrwalonego w jakiejkolwiek formie wymaga pisemnej zgody opiekuna małoletniego

9.3. Zgoda taka nie jest wymagana, jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takie jak: zgromadzenie, krajobraz czy publiczna impreza.

10. Muzeum nie udostępnia małoletnim urządzeń z dostępem do Internetu.

10.1. Muzeum udziela wsparcia profilaktycznego w zakresie zagrożeń przed treściami szkodliwymi poprzez informowanie o możliwości zgłaszania przemocy w sieci.

10.2. W przypadku, gdy dziecko poinformuje pracownika o przemocy w sieci, której było świadkiem lub ofiarą należy:

1) zabezpieczyć materiały będące dowodem naruszenia prawa;

2) poinformować rodziców/opiekunów dziecka;

3) ostrzec grupę zagrożoną przestępstwem;

5) zawiadomić właściwe instytucje, w tym policję lub prokuraturę.

11. Zasady ustalania planu wsparcia małoletniemu po ujawnieniu krzywdzenia.

11.1. Muzeum ustala plan wsparcia po ujawnieniu skrzywdzenia.

11.2. Pracownik koordynujący, o którym mowa w pkt. 6.2, a w przypadku powołania komisji, o której mowa w pkt. 2.4., ta komisja, ustala plan wsparcia po ujawnienie krzywdzenia, uwzględniający w szczególności podjęcie działań mających na celu zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia dziecka odpowiednim instytucjom oraz dalszą współpracę Muzeum z instytucjami pomocowymi oraz policją lub prokuraturą.

Załączniki:

– Standardy Ochrony Dzieci w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim (wersja skrócona dla małoletnich)
– Oświadczenie o niekaralności
– Oświadczenie o krajach zamieszkania
– Wzór karty interwencji
– Wzór zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa
– Wzór wniosku o wgląd w sytuację dziecka
– Wzór wniosku do ośrodka pomocy społecznej
– Ankieta monitorująca poziom realizacji standardów ochrony małoletnich
– Oświadczenie o znajomości i przestrzeganiu zasad zawartych w standardach ochrony małoletnich
– Zgoda na wykorzystanie wizerunku

To top