• To wydarzenie minęło.

II Konferencja przyrodnicza „Pacjent Przyroda”

7 września g.09:00 - 17:00

II Konferencja przyrodnicza „Pacjent Przyroda”. Pomiędzy Naturą a Kulturą. Dylematy ochrony przyrody w obiekcie światowego dziedzictwa UNESCO – Krzemionkowskim Regionie Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego.

Organizatorzy: Muzeum Historyczno – Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Stowarzyszenie Społeczno – Przyrodnicze M.O.S.T.

W granicach obiektu światowego dziedzictwa UNESCO, jakim jest Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego, znajduje się kilka form ochrony przyrody i zabytków kultury. Są to: rezerwat przyrody „Krzemionki Opatowskie”, obszar Natura 2000 Krzemionki, Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej, Pomnik Historii i zabytek kultury. Teza, jaką organizatorzy chcą postawić brzmi: nie da się rozdzielić świata wartości przyrody i kultury w przypadku rezerwatu przyrody „Krzemionki Opatowskie”. Nie da się wartościować obu tych światów, promując jeden przed drugim. Należy podejmować kolejne kroki mające na celu właściwe i pełne rozpoznanie splotu wszelkich aspektów. Należy aktywnie i kolektywnie, wielodyscyplinarnie poszukiwać takich formuł prawnych, które zabezpieczą światy obu wartości bez szkody jednego na korzyść drugiego.

Prelekcje podczas wydarzenia wygłoszą przedstawiciele: MH-A w Ostrowcu Św., UJK w Kielcach, UP w Lublinie, UMCS w Lublinie, Uniwersytetu Łódzkiego, Instytutu Botaniki PAN, Uniwersytetu w Arhu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach, Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski oraz badacz niezależny.

Szczegółowy program już wkrótce.

Śledź wydarzenie FB, by być na bieżąco -> https://www.facebook.com/events/1390668718284385

Data:
Godzina: