Moneta na 100-lecie odkrycia kopalń w Krzemionkach

Z nieukrywaną przyjemnością informujemy, że 12 lipca 2022 roku Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrną monetę o nominale 50 zł emitowaną z okazji 100. rocznicy odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”.

Na rewersie monety znajduje się wizerunek pradziejowego górnika w czasie pracy oraz eliptyczna wstawka z krzemienia pasiastego. Na awersie widnieje charakterystyczny symbol Wielkiej Matki, znanej również z logo Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki”. W ramach przypomnienia – jest to rysunek wykonany węglem drzewnym na powierzchni wapiennego filara jednej z kopalni w Krzemionkach. Przedstawia najprawdopodobniej postać związaną z wierzeniami i mitologią neolitycznych górników. Stanowi jeden z kilku przykładów pradziejowej sztuki naskalnej z obszaru współczesnej Polski. Projektantką numizmatu jest Urszula Walerzak, a za jego produkcję odpowiada Mennica Polska S.A.

Moneta będzie dostępna w sprzedaży podczas obchodów stulecia odkrycia kopalń krzemionkowskich w sobotę 16 lipca (godz. 13.00 – 18.00) oraz niedzielę 17 lipca (godz. 10.00-18.00) w kasie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki” (Sudół 135a). Można ją również zakupić m.in. poprzez sklep internetowy NBP: https://kolekcjoner.nbp.pl/produkt/50-zl-100-rocznica-odkrycia-zespolu-pradziejowych-kopalni-krzemienia-pasiastego-krzemionki/.

Dla szczególnie zainteresowanych podajemy pełną specyfikację tej wyjątkowej monety:

• Nominał: 50 zł
  • metal: Ag 999/1000
  • stempel: zwykły, soczewka, wysoki relief, krzemień pasiasty, oksyda
  • średnica: 45,00 mm
  • masa: 62,20 g