Śmierć i pogrzeb w dawnych wiekach – sobota w muzeum

Listopad jest miesiącem, kiedy szczególną uwagę zwraca się na przemijalność życia. Chcąc przybliżyć postrzeganie śmierci w odległych czasach, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki zaprasza na wykład pt. „Śmierć i pogrzeb w dawnych wiekach” w ramach soboty w muzeum.

Śmierć jest zjawiskiem towarzyszącym ludziom od początku istnienia naszego gatunku. Już w paleolicie człowiek neandertalski urządzał uroczyste ceremonie pogrzebowe. Wraz z rozwojem kultury i pierwszych religii w dziejach ludzkości uroczystości pogrzebowe stawały się coraz bardziej rozwinięte, a pochówki coraz bogatsze. Rozbudowane rytuały związane ze śmiercią i ostatnim pożegnaniem stały się znakiem rozpoznawczym wielu pradziejowych i starożytnych kultur. Bogato wyposażone i okazałe grobowce starożytnego Egiptu, scytyjskie kurhany, czy groby królewskie z Ur pozostają świadectwem zabiegów, jakie czynili ludzie, by zapewnić zmarłym szczęśliwe i dostatnie życie pozagrobowe. Dzięki badaniu pochówków możemy się dowiedzieć więcej o rzemiośle, wytwórczości, wymianie i kontaktach w przeszłości, o statusie społecznym pochowanych osób, a od niedawna także o ich stanie zdrowia, diecie i pochodzeniu.

Zapraszamy w sobotę 5 listopada o godz. 15.00 do Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki na podróż szlakiem dawnych cmentarzysk, obfitującą w interesujące, a niekiedy mrożące krew w żyłach opowieści. Wykład poprowadzi archeolog dr Szymon Modzelewski. Wstęp wolny, prosimy o potwierdzenie przybycia pod nr tel. 41 260 55 51 lub mailowo sekretariat@krzemionki.info.

To top