Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki zaprasza na Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej. 12 i 13 sierpnia już po raz trzeci wybierzemy się w podróż w czasie. Czekają na Was: pokazy archeologii eksperymentalnej, warsztaty edukacyjne, inscenizacje i koncerty muzyki etnicznej.

Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej to połączenie idei przyświecającej Krzemionkowskim Spotkaniom z Epoką Kamienia z projektem Człowiek i Żelazo w pierwszych wiekach naszej ery realizowanym przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego. Formuła festiwalu służy konfrontacji dorobku ludności zamieszkującej okolice Ostrowca w różnych epokach: kamienia, brązu i żelaza. Podróż w czasie umożliwiają rekonstruktorzy z całej Polski, ale też z zagranicy, m.in. z Czech i Ukrainy. Poza warsztatami i spotkaniami z publicznością w obozach i na poszczególnych stanowiskach rekonstrukcyjnych w programie znajdują się gremialne prezentacje, m.in.: pokaz mody prehistorycznej i antycznej, walk gladiatorskich, rzymskiej rywalizacji sportowej czy symulowanych starć pomiędzy barbarzyńcami a Rzymianami. Na szczególną uwagę zasługują pokazy pracy i spektakularnej rozbiórki pieców służących uzyskiwaniu żelaza oraz obkuwanie dymarskiego żelaza i jego kształtowanie na stanowisku kowalskim.

Akcentem muzycznym towarzyszącym tegorocznej edycji imprezy będą sobotnie koncerty powracającej na estradę po latach przerwy legendarnej grupy etnicznej Open Folk, co pozwoli gościom zanurzyć się w świat dźwięków i brzmień znacząco podobnych do tych, które towarzyszyły ludziom mieszkającym na naszych ziemiach tysiące lat temu.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej muzeum https://muzeumostrowiec.pl/wydarzenia-2023-krzemionki/.

Przybywajcie! – 12-13 sierpnia – Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki!

***

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Starosta Ostrowiecki.

Patronat medialny: TVP Historia, TVP Kultura, TVP3 Kielce, Lokalna.TV, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Radio Rekord 100,9 FM – Ostrowiec Świętokrzyski, stv.info, Echo Dnia Świętokrzyskie, Wyborcza.pl Kielce, Gazeta Ostrowiecka, Archeologia Żywa, SWIETOKRZYSKIE travel

***

Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. „Plenerowe wydarzenia historyczno-edukacyjne organizowane przez Muzeum Historyczno-Archeologiczne”.

To top