100-lecie odkrycia kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach

Sto lat temu geolog Jan Samsonowicz w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego odkrył pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego. Jak się okazało, był to prawdziwy skarb, a data 19 lipca 1922 roku zapisała się na kartach historii polskiej archeologii.

Relacje wideo z wydarzeń zorganizowanych w ramach obchodów 100-lecia odkrycia krzemionkowskich kopalń

W dniach 6 i 7 października 2022 roku w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki odbędzie się konferencja pt. „Krzemionki. 100 lat od odkrycia”. To kolejny element obchodów 100-lecia odkrycia kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach.

Szczegółowe informacje i program TUTAJ.

Kolejnym akcentem obchodów 100-lecia odkrycia krzemionkowskich kopalń będzie Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej, który odbędzie się w dniach 13-15 sierpnia na terenie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki.

W czasie Ostrowieckiego Festiwalu Kultury Prehistorycznej i Antycznej dowiecie się więcej o trudzie obróbki różnych surowców w pradziejach i starożytności. Doświadczycie spotkania z unikalnym rzemiosłem i zwyczajami Rzymian, Celtów, Wandalów, Markomanów oraz Gotów. Zobaczycie widowiskowe walki gladiatorów. Wsłuchacie się w brzmienia wieczornego koncertu muzyki etnicznej.

Czytaj więcej

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zorganizowało w dniach 16-24.07.2022 roku istotny, kilkudniowy akcent obchodów rocznicy tego doniosłego momentu: piknik Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia z prezentacjami i warsztatami związanymi z epoką kamienia i wczesną epoką brązu oraz laboratoriami i pokazami popularnonaukowymi, inscenizacja historyczna, promocja okolicznościowej monety NBP, karty pocztowej Poczty Polskiej oraz wydawnictw naukowych i popularnonaukowych, a także wernisaż wystawy włoskiego fotografa pt. Megality.

Czytaj więcej

„Kuryer Krzemionkowski”

nr 1

nr 2

nr 3

Serdecznie zapraszamy do świętowania razem z nami!

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Patronat Honorowy:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Starosta Ostrowiecki
Narodowy Instytut Dziedzictwa
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego

Patronat medialny:
TVP Kultura, TVP3 Kielce, Lokalna.TV, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Gazeta Ostrowiecka, Echo Dnia Świętokrzyskie, Wyborcza.pl Kielce, Sprawy Nauki, „Spotkania z Zabytkami”, Mówią Wieki, Archeologia Żywa, Link to Poland, SWIETOKRZYSKIE

Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. „Obchody 100-lecia odkrycia kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach”.

To top